• Dziś /-1°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /0°
  • Jakość powietrza (CAQI): 94 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Wojewoda przegrał w sądzie z miastem. Co z podwyżkami za parkowanie?

24 listopada 2021, 10:30
fot. Marcin Kluwak
W środę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbyła się rozprawa w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały dotyczącej podwyżki opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Sąd doszedł do przekonania że wbrew stanowisku wojewody uchwała nie narusza podstawowych założeń prawa. Wyrok jest nieprawomocny. Teraz każda ze stron ma 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pod koniec lipca portal gorzowianin.com informował o tym, że wojewoda lubuski Władysław Dajczak unieważnił uchwałę Rady Miasta Gorzowa w sprawie podwyżek za parkowanie na terenie płatnej strefy parkowania. Mieszkańcy mieli płacić więcej już od 2 sierpnia, ale wojewoda stwierdził nieważność uchwały gorzowskich radnych w całości, przez co podwyżka opłat za parkowanie została zablokowana.

Natomiast w sierpniu gorzowscy radni poparli wniosek prezydenta Gorzowa o wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubuskiego stwierdzające nieważność uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowanie oraz stawek opłat za postój pojazdów.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie. W środę 24 listopada odbyła się rozprawa podczas której sąd zajął się rozpoznaniem sprawy. Po ponad 1,5 -godzinnej rozprawie sąd zdecydował, że uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie z wyłączeniem niektórych paragrafów. 

- Sąd doszedł do przekonania że wbrew stanowisku wojewody uchwała nie narusza podstawowych założeń prawa. Rada Miasta Gorzowa nie naruszyła podstawowych zasad konstytucyjnych, a w szczególności zasad równości i proporcjonalności - tłumaczył uzasadnienie wyroku sędzia Sławomir Pauter.

Kryteria wyznaczania nowej strefy są zgodne z prawem i nie było podstaw do uchylenia tej uchwały. Natomiast określone stawki nie naruszają zasad określonych w przepisach prawa dotyczących górnej granicy stawek.

Wyrok jest nieprawomocny. Obie strony mają 30 dni na złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeżeli wojewoda lubuski nie odwoła się od wyroku, wówczas ten się uprawomocni i podwyżki opłat za parkowanie będą mogły wejść w życie. Jednak najpierw uchwała w sprawie podwyżek będzie musiała zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Droższe parkowanie w dwukrotnie większej strefie

Według uchwały, nowa stawka wyniesie 1 zł za pierwsze 15 minut parkowania (obecnie jest to 0,50 zł), za 30 minut zapłacimy 2 zł (teraz jest to 1 zł). Z kolei za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 3,5 zł (obecnie jest to 2,5 zł). Za drugą godzinę zapłacimy już 4 zł (wcześniej 3 zł), a za trzecią godzinę 4,5 zł (wcześniej 3 zł). Z kolei za czwartą i kolejne godziny stawka będzie wynosiła 3,5 zł (wcześniej 2,5 zł). 

Natomiast w przypadku mieszkańców strefy płatnego parkowania, na jeden adres będą wydawane dwa abonamenty. Za pierwsze auto mieszkańcy zapłacą abonament w wysokości 40 zł miesięcznie oraz 400 zł rocznie, a za drugie  120 zł za miesiąc i 1000 zł za rok. Również przedsiębiorcy zapłacą abonament 120 zł za miesiąc oraz 1000 zł za rok.

Obecnie SPP obejmuje ścisłe centrum Gorzowa oraz Śródmieście. Natomiast według uchwały, strefa płatnego parkowanie zostanie powiększona aż dwukrotnie. Po zmianach strefa będzie wyglądała jak odwrócona litera "T" i będzie obejmowała obszar pomiędzy ul. Jancarza, a ul. Szpitalną oraz pomiędzy ul. Drzymały, Wyszyńskiego i Kosynierów Gdyńskich oraz od ul. Spichrzowej i Składowej aż do ul. Roosevelta. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości