• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Prezydent Gorzowa będzie zarabiał więcej

24 listopada 2021, 15:54
fot. archiwum
Podczas środowej sesji Rady Miasta Gorzowa, radni zdecydowali o podwyżce wynagrodzenia prezydenta Jacka Wójcickiego. Zwiększona została kwota wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego. Tym samym prezydent Gorzowa będzie zarabiał 17 tys. 810 zł brutto.

Na sesji pojawił się wniosek o poszerzenie porządku obrad o uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego. Wszyscy obecni na sesji radni zgodzili się na poddanie pod głosowanie tej uchwały.  Warto podkreślić, że w styczniu 2019 roku radni obniżyli wynagrodzenie prezydentowi do kwoty 10 tys. 690 zł brutto - na to składało się wynagrodzenie zasadnicze 5 tys. zł, dodatek funkcyjny 2,1 tys. zł, dodatek specjalny w wysokości 2 tys. 840 zł oraz dodatek za staż 750 zł. Natomiast w poprzedniej kadencji prezydent Wójcicki zarabiał 12 tys. 150 zł brutto. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Prezydent Gorzowa będzie zarabiał mniej”.

Projekt uchwały zakłada, że wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie do kwoty 10 tys. 770 zł brutto, a dodatek funkcyjny do kwoty 3 tys. 450 zł brutto. Pozostałe dodatki pozostają bez zmian i będą wynosić - dodatek funkcyjny 2,1 tys. zł brutto oraz dodatek za staż 750 zł brutto. To oznacza, że pensja prezydenta Jacka Wójcickiego wyniesie 17 tys. 810 zł brutto, czyli o 7 tys. 120 zł więcej niż do tej pory.

Skąd wniosek o podwyżkę? Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, poprzednie obniżenie pensji Wójcickiego spowodowało znaczące dysproporcje w wynagrodzeniu prezydenta w odniesieniu do pozostałej, szerokiej kadry zarządzającej. Stan taki trwał przez kilkadziesiąt miesięcy i spowodował wymierne, negatywne skutki finansowe. 

- W wyniku regulacji wprowadzonych ustawą z dnia 17 września 2021 roku, ustawodawca określił maksymalny oraz przede wszystkim minimalny poziom wynagrodzenia miesięcznego osób zatrudnionych na podstawie wybory. Obecne wynagrodzenie prezydenta miasta jest ustalone na poziomie znacznie poniżej minimalnego limitu obowiązującego w zmienionych przepisach. Dlatego konieczne jest podjęcie uchwały dostosowującej poziom składników płacowych do aktualnych regulacji prawnych. Ponadto ustawodawca określił, że zmiana wynagrodzenia ma zastosowanie do ustalenia wysokości wynagrodzenia od 1 sierpnia 2021 roku, stąd powstał obowiązek wyrównania poziomu wynagrodzenia prezydenta od dnia 1 sierpnia - tłumaczy Jan Kaczanowski, przewodniczący Rady Miasta Gorzowa.

Podczas głosowania wszyscy radni (24 osoby), który uczestniczyli w sesji byli za podjęciem uchwały. Tym samym wynagrodzenie prezydenta Gorzowa będzie wyższe. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 roku. To oznacza, że prezydent Wójcicki dostanie wyrównanie za ostatnie 4 miesiące.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości