Wiadomości

Gorzowscy Romowie zagrożeni zlinczowaniem. Stowarzyszenie wydaje oświadczenie

13 października 2021, 12:39
fot. gorzowianin.com
Do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce w sprawie podawania w mediach przez niektórych dziennikarzy narodowości sprawców czynów zabronionych.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że „wskutek takiej rasistowskiej praktyki, w którą wpisuje się artykuł »Super Expressu«, wszyscy gorzowscy Romowie zagrożeni są zlinczowaniem, pobiciem, czy zniszczeniem domu, czy mieszkania”. Jednocześnie stowarzyszenie apeluje do mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, by nie atakowali swoich współmieszkańców, gdyż sprawca został już ujęty. 

Poniżej przedstawiamy pełną treść oświadczenia:

W dniu 10 października 2021 r. na stronie internetowej dziennika „Super Express” ukazał się artykuł zatytułowany „Tragiczna śmierć 4-latka. Szokujące wyznanie świadka wypadku. Chłopiec zmarł w ramionach tatusia”. Z artykułu wynika, że w wymienionym dniu sprawca wywodzący się z mniejszości romskiej śmiertelnie potrącił czteroletniego chłopczyka.

W związku z tym dramatycznym wydarzeniem oraz artykułem „Super Expressu” oświadczamy, co następuje.

Informacje dotyczące sprawców różnych czynów przestępczych pojawiają się w mediach codziennie, wywołując każdorazowo dyskusję na temat przyczyn i sposobu ich zapobiegania. Dzięki działalności tych mediów sprawy są nagłaśniane, zaś sprawcy zwykle szybko zatrzymywani przez Policję. Jednakże informacja o gorzowskiej tragedii zamieszczona w artykule internetowym „Super Expressu” różni się od innych podobnych jednym istotnym szczegółem. W artykule podano romskie pochodzenie sprawcy, jakby to miało jakieś znaczenie dla oceny czynu i jego karalności. Czyn popełnił kierujący pojazdem mężczyzna i dla ścigania i ukarania sprawcy jego pochodzenie nie jest istotne.

Wskazana sprawa jest niezwykle ważna z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości (art. 32 ust.1 Konstytucji), gdyż dotychczas nie zauważyliśmy, aby media publiczne podawały pochodzenie etniczne sprawcy zabójstwa, kradzieży, gwałtu, czy rozboju, jeśli jest on obywatelstwa polskiego pochodzenia polskiego, żydowskiego, ukraińskiego, białoruskiego, litewskiego, czy niemieckiego. Zachodzi pytanie dlaczego niektórzy dziennikarze, w tym przypadku „Super Expressu”, tak się zachowują? Czy chodzi o potwierdzenie własnego przekonania o pewnych stereotypach? W ostatnim czasie 22-letni kierowca TIR-a będący pod wpływem narkotyku wywołał na drodze awanturę z innym kierowcą, popychając go na jezdnię, w wyniku czego ten zginął pod kołami innego pojazdu. Żadne medium nie napomknęło o pochodzeniu etnicznym kierowcy TIR-a. Przypuszczamy, że gdyby to była osoba pochodzenia romskiego, to informacja o sprawie już w tytule zawierałaby dane etniczne sprawcy.

Z naszych doświadczeń wynika, że każdorazowo po podaniu przez media, iż sprawcą jakiegoś niegodnego czynu była osoba pochodzenia romskiego, pojawiają się w Internecie nienawistne wpisy pod adresem romskich obywateli polskich zmierzające nawet do nawoływania do linczu. Wskutek takiej rasistowskiej praktyki, w którą wpisuje się artykuł „Super Expressu”, wszyscy gorzowscy Romowie zagrożeni są zlinczowaniem, pobiciem, czy zniszczeniem domu, czy mieszkania. Póki co chroni ich Policja, ale jak długo i czy wszystkich da się ochronić?

Mając na uwadze przedstawiony przypadek, prosimy dziennikarzy, w tym „Super Expressu”, by publikując bulwersujące informacje o bezprawnych i niegodnych czynach, nie podawali danych dotyczących narodowości obywateli polskich. Przestępca pozostaje przestępcą, niezależnie od pochodzenia etnicznego. Wydaje nam się, że czytelnicy z pewnością nie oczekują informacji o etnicznym pochodzeniu sprawcy, lecz informacji, iż przestępca został schwytany i niechybnie zostanie ukarany.

Niezależnie od powyższego w imieniu Stowarzyszenia Romów w Polsce oświadczamy, że łączymy się w bólu z rodzicami i rodziną zmarłego dziecka. Apelujemy do mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, by nie atakowali swoich współmieszkańców, gdyż sprawca został już ujęty. Nadto Stowarzyszenie informuje, że w sprawie artykułu złoży zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 kk. (podżeganie do nienawiści) przez gazetę „Super Express”.

Roman Kwiatkowski

Prezes Zarządu Głównego


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości