• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Ostatnie dni na spisanie się. Za brak udziału będą kary

25 września 2021, 11:59
fot. archiwum
Jeszcze tylko do końca września można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, który jest obowiązkowy. Osoby, które nie spisały się mogą to zrobić w sobotę 25 września w Urzędzie Miasta Gorzowa, gdzie odbywa się „Noc spisowa”. Urzędnicy będą czekali aż do godz. 20 na mieszkańców, aby pomóc im w wypełnieniu formularza. Za brak udziału w spisie grozi grzywna do 5 tys. zł.

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się w kwietniu i trwa do 30 września. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, udział w Narodowym Spisie Powszechnym wzięło udział 90% dorosłych Polaków. Jednak co dziesiąta osoba wciąż tego nie zrobiła, czyli około 3 mln osób. 

Na spisanie się zostało już tylko kilka dni. Dlatego też w sobotę 25 września w Urzędzie Miasta Gorzowa odbędzie się „Noc spisowa”. Mieszkańcy Gorzowa, którzy do tej pory nie spisały się, będą mogły to zrobić w urzędzie przy ul. Sikorskiego aż do godz. 20 w sobotę. - Przez cały dzień, aż do wieczora do dyspozycji mieszkańców będą urzędnicy magistratu i rachmistrzowie, którzy pomogą wypełnić formularz – podkreśla Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. 

Jeżeli ktoś nie chce spisać się w urzędzie, może to zrobić przez internet. Link do ankiety spisowej znajdziesz TUTAJ. Osoby bez dostępu do internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą zadzwonić na numer Infolinii - tel. 22 279 99 99, która działa od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00-20.00. Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, kontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego. Rachmistrzowie spisowi dzwonią wyłącznie z numerów telefonu: 22 82 88 888 lub 22 279 99 99

- Kolejną opcją jest wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza w domu respondenta. Rachmistrz rejestruje odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu. Przypominamy, iż jeśli zadzwoni lub przyjdzie do nas rachmistrz, respondent ma obowiązek udzielenia odpowiedzi – podkreśla Ciepiela. 

Za brak udziału w spisie grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Jak podkreśla GUS, brak udziału w spisie to jest to samo, co odmowa udziału w nim, czyli ignorowanie rachmistrza, który nas odwiedził. Na policję trafiło już prawie 200 wniosków o ukaranie osób za odmowę udziału w spisie powszechnym. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości