• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Nie będzie podwyżki opłat za parkowanie! Wojewoda unieważnił uchwałę gorzowskich radnych

27 lipca 2021, 14:22
fot. archiwum
We wtorek w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego zostało opublikowane rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubuskiego, w którym można przeczytać, że wojewoda stwierdza nieważność uchwały w sprawie podwyżki opłat za parkowanie na terenie strefy parkowania w Gorzowie oraz powiększenia strefy. To oznacza, że planowana od 2 sierpnia podwyżka opłat nie wejdzie w życie.

Pod koniec czerwca gorzowscy radni zdecydowali, że mieszkańcy Gorzowa będą płacić więcej za parkowanie w dwukrotnie większej strefie płatnego parkowania. Natomiast w poniedziałek 19 lipca w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego została opublikowana uchwała w tej sprawie. To oznaczało, że uchwała miała obowiązywać od poniedziałku 2 sierpnia - czyli od tego dnia kierowcy w Gorzowie mieli płacić więcej za parkowanie. Nowa stawka miała wynieść 1 zł za pierwsze 15 minut parkowania, a za pierwszą godzinę parkowania 3,5 zł. Oprócz tego podwyższone miały zostać opłaty za abonament dla mieszkańców oraz zostać powiększona strefa płatnego parkowania.

Jednak podwyżka nie dojdzie do skutku, ponieważ wojewoda lubuski właśnie unieważnił tę uchwałę. Jak tłumaczy Lubuski Urząd Wojewódzki, ustawa o samorządzie gminnym z urzędu nakłada na wojewodę lubuskiego obowiązek badania zgodności z prawem uchwał organów samorządu. Jednak w tym przypadku, do wojewody wpłynęły również liczne sygnały od mieszkańców Gorzowa, którzy byli niezadowoleni z kierunku i zakresu zmian, jeżeli chodzi o podwyżkę opłat za parkowanie i powiększenie strefy.

Po dokonaniu szczegółowej analizy uchwały, wojewoda lubuski stwierdził jej nieważność w całości. - Będziemy składać skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - komentuje krótko Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

UZASADNIENIE

Przyjęte przez Radę Miasta regulacje nie realizują ustawowych celów i naruszają konstytucyjną zasadę proporcjonalności. Ustalenie strefy płatnego parkowania ma przede wszystkim służyć realizacji celów określonych w art. 13b ust. 2 ustawy o drogach publicznych, a mianowicie jej wprowadzenie ma być uzasadnione potrzebami organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacją lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.

Rada Miasta zaniechała wnikliwego i rzetelnego uzasadnienia przyczyn wprowadzenia rozwiązań przewidzianych w uchwale. Nie wskazała, że wprowadzone zmiany są konieczne i niezbędne dla osiągnięcia celów przewidzianych ustawą. Podobne stanowisko zajął w tym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w stosunku do uchwały Rady m.st. Warszawy (wyrok z dnia 28 kwietnia 2021 r., VI SA/Wa 731/21).

 Rada Miasta z naruszeniem konstytucyjnej zasady równości: o wyłączyła część mieszkańców strefy z możliwości ubiegania się o abonament z uwagi na możliwość zaparkowania pojazdu na terenie strefy lub poza nią oraz posiadany tytuł prawny do pojazdu, o zróżnicowała kwotowo abonament dla mieszkańca strefy na pierwsze i drugie auto, o wprowadziła możliwość posiadania wyłącznie dwóch abonamentów na jeden adres zamieszkania.

Krótki okres wejścia w życie uchwały (14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego) znacznie utrudnia zapoznanie się przez mieszkańców z nowymi przepisami oraz dostosowanie do nowej sytuacji prawnej.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości