• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 48 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Mieszkańcy os. Europejskiego walczą o boisko. Zbierają podpisy pod petycją

26 lipca 2021, 09:45
fot. Marcin Kluwak
Osiedle Europejskie to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających osiedli mieszkaniowych w Gorzowie. Dlatego też wiele osób zwraca uwagę na brak miejsca, gdzie najmłodsi mogliby spędzać wolny czas. Na osiedlu nie ma nawet boiska do gry w piłkę nożną. Dlatego mieszkańcy mają dosyć obietnic władz miasta Gorzowa i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Właśnie zbierają podpisy pod petycją w sprawie budowy boiska wielofunkcyjnego na osiedlu.

W kwietniu portal gorzowianin.com opisywał akcję dzieci z os. Europejskiego, które przy pomocy dorosłych stworzyły prowizoryczne boisko do gry w piłkę nożną. Wszystko przez to, że na osiedlu oprócz placów zabaw dla najmłodszych, nie ma odpowiedniej infrastruktury dla starszych dzieci i młodzieży. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Dzieci nie mają boiska na os. Europejskim. Same postanowiły je zrobić".

Jednak mieszkańcy os. Europejskiego nie poddają się i sami postanowili zawalczyć o budowę boiska z prawdziwego zdarzenia na osiedlu. Właśnie zbierają podpisy pod petycją odnośnie budowy boiska wielofunkcyjnego. Boisko miałoby powstać na miejskiej działce, tam gdzie miasto zamierza wybudować przedszkole ze żłobkiem.

- Miasto od kilku lat zwodzi mieszkańców, zarządców i dewelopera w kwestii budowy boiska, szkoły i przedszkola ze żłobkiem miejskim, nie zapominając oczywiście o drugim wjeździe na osiedle, które do tej pory nie powstało. W tym roku na osiedlu zostanie uruchomione prywatne przedszkole i żłobek, ale nie na działce przeznaczonej na ten cel. Powstające przedszkole i żłobek częściowo zaspokoi potrzeby mieszkańców. Niestety została w tym wszystkim pominięta kwestia budowy boiska wielofunkcyjnego, które dałoby możliwość dzieciom, młodzieży i dorosłym aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwoju, a przede wszystkim walki z otyłością, która dotyka oraz większą liczbę społeczeństwa – komentuje Natalia Olczak, mieszkanka os. Europejskiego.

Jak podkreślają mieszkańcy osiedla, młodzież grająca w piłkę pod blokiem niszczy elewacje, roślinność, a przede wszystkim piłki uderzają w okna i auta zaparkowane pod blokiem.  Jest to niebezpieczne ponieważ może się to kiedyś skończyć wypadkiem. Dzieci są przeganiane, ponieważ hałasują i przeszkadzają innym. - A co one mają robić? - pytają się retorycznie mieszkańcy.

W projekcie budżetu obywatelskiego na 2022 rok pojawiły się dwa projekty na budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Europejskim, jednak na spotkaniu zostały wycofane. Wszystko przez to, że wniosek w sprawie budowy boiska w budżecie obywatelskim, w którym realizowana jest umowa społeczna nie ma żadnych szans na realizację. Radni zapewniali, że znajdzie się inny sposób sfinansowania budowy boiska, jednak do tej pory nic w tej sprawie nie zostało zrobione. 

- My mieszkańcy mamy dosyć czczego gadania, obietnic urzędników. Chcemy, aby w końcu miasto stanęło na wysokości i wybudowało dla mieszkańców boisko wielofunkcyjne, a najlepiej cały kompleks jaki był zaplanowany. Jeżeli miasto nie ma środków na realizację tego zadania, to niech zrobi to etapowo lub wejdzie w umowę partnerską z deweloperem. Nasze osiedle jest zapomniane przez miasto, pomimo że mieszka już na nim oficjalnie około 6 tys. mieszkańców. Inwestycje miejskie na osiedlu są znikome. Liczymy, że zebranie podpisów pod petycją w sprawie budowy boiska wielofunkcyjnego dobitnie pokaże władzom Gorzowa, że jest to inwestycja na którą liczą nie tylko dorośli mieszkańcy osiedla ale przede wszystkim dzieci i młodzież – podkreśla Natalia Olczak.

Mieszkańcy chcą zbierać podpisy pod petycją przynajmniej do połowy sierpnia. Mieszkańcy mogą podpisywać petycję w trzech stałych punktach - Kwiaciarnia 3-krotka, cukiernia Pszczółka oraz w warzywniaku koło Biedronki. Natomiast prezes ZN Locum będzie składał w Urzędzie Miasta Gorzowa petycję z podpisami mieszkańców. Petycja jest inicjatywą samych mieszkańców os. Europejskiego, ale mają również wsparcie ZN Locum i ZN Domena oraz dewelopera firmy Budnex.

- Liczymy, że władze miasta zaproszą przedstawicieli mieszkańców osiedla Europejskiego, zarządców i dewelopera w celu przedstawienia nam konkretnych działań, a nie tylko pustych obietnic – mówią mieszkańcy os. Europejskiego.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości