Wiadomości

Kontrowersyjny odłów ryb w parku Róż. Wykonawca zabiera głos [film]

19 marca 2021, 13:06
fot. czytelnik Tomasz
Na początku marca doszło do odławiania ryb ze stawu w parku Róż w ramach rewitalizacji parku. Jak poinformowali nas czytelnicy, podczas odławiania ryb miało dojść bo skandalu, ponieważ osoby zajmujące się odławianiem ryb, raziły je prądem, a następnie pakowały je w plastikowe reklamówki. Po prawie dwóch tygodniach miasto otrzymało raport od wykonawcy, który uważa, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości.

Wracamy do sprawy kontrowersji wokół odłowu ryb w parku Róż do którego doszło do początku marca. Jak zaalarmowali nas czytelnicy, ryby miały być odławiane w sposób skandaliczny. - Byłem świadkiem, jak rybacy rozdawali ryby dla osób bezdomnych. Natomiast same ryby były rażone prądem. Następnie ryby z wiader były przesypywane do zbiornika, gdzie pływały w błocie. Sami rybacy dla siebie też pakowali ryby do reklamówce, ponadto niektórzy z nich ledwo stali na nogach - opowiada pan Tomasz.

Mieszkaniec Gorzowa nagrał film na którym widać, jak mężczyźni faktycznie pakują ryby prosto z wody do reklamówki. Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz zarówno do Urzędu Miasta Gorzowa, jak i do firmy Exalo Drilling S.A. z Piły, która prowadzi prace w parku Róż. 

Wykonawca nie odpowiedział do tej pory na pytania redakcji portal gorzowianin.com, ale wysłał raport do Urzędu Miasta Gorzowa, w którym podkreśla, że podczas odłowu ryb nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Jak czytamy w komunikacie, firma Exalo Drilling S.A. tłumaczy, że odłów ryb prowadził podwykonawca, firma posiadająca doświadczenie w zakresie odmulenia stawu. - Podczas odłowu ryb na miejscu byli przedstawiciele podwykonawcy oraz głównego wykonawcy. Odłów ryb prowadzony był za pomocą siatek rybackich. Ryby były oczyszczane z namułu i transponowane w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach z natlenianiem. Odłowiono około 350 kg ryb. Odłowione ryby przechowywane są w naturalnym akwenie wodnym przy ul. Ariańskiej w Gorzowie. Osoby wykonujące odłowy posiadały kwalifikacje w odławianiu ryb, wynikające z ich doświadczenia zawodowego. Nie ma w tym względzie wymogów prawnych, nakazujących posiadanie certyfikowanych uprawnień – czytamy w komunikacie. 

Jak podkreśla Urząd Miasta Gorzowa, w tej sprawie toczy się też postępowanie sprawdzające policji, miasto współpracuje z nią w tej sprawie. - Czekamy na to rozstrzygnięcie, liczymy, że pozwoli ono obiektywnie ocenić zaistniałą sytuację. - Jak tłumaczy wykonawca, zbiornik do przewozu ryb był przystosowany do ich przewozu. Natomiast sam odłów ryb prowadzony był za pomocą siatek rybackich. Ryby były oczyszczane z namułu i przechowywane na czas transportu w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach z natlenianiem. Wykonawca zapewnia, że wszelkie czynności w zakresie zostały wykonane zgodnie z dokumentacją projektową oraz zgodnie ze sztuką odłowu ryb. Należy mieć na uwadze, że nawet przy zachowaniu najwyższej staranności przy odławianiu ryb nieuchronne jest wystąpienie incydentalnych strat w narybku. Pozostałe osobniki, których nie można było odłowić z przyczyn technologicznych (warunki gruntowe dna zbiornika), pozostały w materiale biodegradowalnym – opowiada Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

W ramach planowanej inwestycji staw będzie odmulany mechanicznie. Prace będą wykonywane za pomocą koparki, ładowarki i spychacza. Jak przekonuje wykonawca, po zakończeniu wszystkich prac w zbiorniku, odłowione ryby mają zostać ponownie do niego wpuszczone.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości