Wiadomości

Kontrowersyjny odłów ryb w parku Róż. Wykonawca zabiera głos [film]

19 marca 2021, 13:06
fot. czytelnik Tomasz
Na początku marca doszło do odławiania ryb ze stawu w parku Róż w ramach rewitalizacji parku. Jak poinformowali nas czytelnicy, podczas odławiania ryb miało dojść bo skandalu, ponieważ osoby zajmujące się odławianiem ryb, raziły je prądem, a następnie pakowały je w plastikowe reklamówki. Po prawie dwóch tygodniach miasto otrzymało raport od wykonawcy, który uważa, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości.

Wracamy do sprawy kontrowersji wokół odłowu ryb w parku Róż do którego doszło do początku marca. Jak zaalarmowali nas czytelnicy, ryby miały być odławiane w sposób skandaliczny. - Byłem świadkiem, jak rybacy rozdawali ryby dla osób bezdomnych. Natomiast same ryby były rażone prądem. Następnie ryby z wiader były przesypywane do zbiornika, gdzie pływały w błocie. Sami rybacy dla siebie też pakowali ryby do reklamówce, ponadto niektórzy z nich ledwo stali na nogach - opowiada pan Tomasz.

Mieszkaniec Gorzowa nagrał film na którym widać, jak mężczyźni faktycznie pakują ryby prosto z wody do reklamówki. Zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o komentarz zarówno do Urzędu Miasta Gorzowa, jak i do firmy Exalo Drilling S.A. z Piły, która prowadzi prace w parku Róż. 

Wykonawca nie odpowiedział do tej pory na pytania redakcji portal gorzowianin.com, ale wysłał raport do Urzędu Miasta Gorzowa, w którym podkreśla, że podczas odłowu ryb nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Jak czytamy w komunikacie, firma Exalo Drilling S.A. tłumaczy, że odłów ryb prowadził podwykonawca, firma posiadająca doświadczenie w zakresie odmulenia stawu. - Podczas odłowu ryb na miejscu byli przedstawiciele podwykonawcy oraz głównego wykonawcy. Odłów ryb prowadzony był za pomocą siatek rybackich. Ryby były oczyszczane z namułu i transponowane w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach z natlenianiem. Odłowiono około 350 kg ryb. Odłowione ryby przechowywane są w naturalnym akwenie wodnym przy ul. Ariańskiej w Gorzowie. Osoby wykonujące odłowy posiadały kwalifikacje w odławianiu ryb, wynikające z ich doświadczenia zawodowego. Nie ma w tym względzie wymogów prawnych, nakazujących posiadanie certyfikowanych uprawnień – czytamy w komunikacie. 

Jak podkreśla Urząd Miasta Gorzowa, w tej sprawie toczy się też postępowanie sprawdzające policji, miasto współpracuje z nią w tej sprawie. - Czekamy na to rozstrzygnięcie, liczymy, że pozwoli ono obiektywnie ocenić zaistniałą sytuację. - Jak tłumaczy wykonawca, zbiornik do przewozu ryb był przystosowany do ich przewozu. Natomiast sam odłów ryb prowadzony był za pomocą siatek rybackich. Ryby były oczyszczane z namułu i przechowywane na czas transportu w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach z natlenianiem. Wykonawca zapewnia, że wszelkie czynności w zakresie zostały wykonane zgodnie z dokumentacją projektową oraz zgodnie ze sztuką odłowu ryb. Należy mieć na uwadze, że nawet przy zachowaniu najwyższej staranności przy odławianiu ryb nieuchronne jest wystąpienie incydentalnych strat w narybku. Pozostałe osobniki, których nie można było odłowić z przyczyn technologicznych (warunki gruntowe dna zbiornika), pozostały w materiale biodegradowalnym – opowiada Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

W ramach planowanej inwestycji staw będzie odmulany mechanicznie. Prace będą wykonywane za pomocą koparki, ładowarki i spychacza. Jak przekonuje wykonawca, po zakończeniu wszystkich prac w zbiorniku, odłowione ryby mają zostać ponownie do niego wpuszczone.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości