Gorzów jest miastem dla pokoleń?

26 czerwca 2020, 09:43, red
fot. archiwum
Urzędnicy rozpoczęli prace nad Strategią Miasta Gorzowa Wielkopolskiego 2030. „Miasto dla pokoleń” to hasło przewodnie strategii. W stworzeniu dokumentu pomogą nie tylko naukowcy i fachowcy, ale również mieszkańcy.

Jaki będzie Gorzów w 2030 roku? Czy będzie to miasto dla pokoleń? O tym mają zdecydować mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w obszarach społecznych, gospodarczych i ekologicznych, którzy wspólnie mają stworzyć Strategię Miasta Gorzowa Wielkopolskiego 2030. Hasło przewodnie dokumentu to „Miasto dla pokoleń”.

- Problemy demograficzne, rosnące koszty życia, zdrowie mieszkańców czy zmiany klimatu, to kwestie, które będziemy musieli rozstrzygnąć tworząc strategię rozwoju miasta. Dla nas rzeczą najważniejszą jest poprawa jakości życia mieszkańców. Chcemy, aby Gorzów był miastem dla pokoleń. Takie jest nasze hasło, nasza myśl przewodnia strategii rozwoju miasta. Chcemy tak zorganizować miasto, aby każdy mógł znaleźć równowagę między pracą, życiem rodzinnym i rozwojem osobistym. Dlatego skupiliśmy się na trzech obszarach: gospodarce, środowisku i sprawach społecznych – tłumaczy Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Prace nad strategią rozpoczęły się już w czwartek 25 czerwca od warsztatów strategicznych z przedstawicielami środowisk nauki, biznesu, samorządu, kultury i organizacji pozarządowych. Potem zaplanowano badania ankietowe, kwerendy, analizy, spotkania z mieszkańcami i wiele innych działań o charakterze badawczym i analitycznym.

- Przygotowując strategię naszego miasta, chcemy wziąć pod uwagę wszystkich jego mieszkańców, począwszy od najmłodszych, poprzez uczniów, osoby pracujące, a skończywszy na seniorach. Gorzów staje się miastem z bogatą i nowoczesną ofertą edukacyjną, pozwalającą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Przykładem może być Zespół Szkół Gastronomicznych, czy właśnie budowane Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Chcemy wykorzystać nasz potencjał współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Dajemy dobre wykształcenie w dobrych szkołach, dajemy dobre podstawy do tego, by nie tylko wejść na nasz rynek pracy, ale również kształcić się na wyższych uczelniach. Dla tych, którzy powrócą do naszego miasta, chcemy stworzyć wygodne, bezpieczne i funkcjonalne miejsce do życia – opowiada Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

Skompletowany dokument strategii powinien być gotowy za rok. Iwona Olek, dyrektor Wydziału Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Programowania Strategicznego UM będzie odpowiedzialna za koordynowane prac nad strategią.

- Strategia będzie kompleksowa, będzie dotykała wszystkich sfer życia miasta i jej mieszkańców. Będzie też zawierała wykaz najważniejszych dla rozwoju przedsięwzięć strategicznych. Chcemy, aby strategia była dokumentem realizowanym z konkretnymi wskaźnikami. Będą w niej uwzględnione zarówno uwarunkowania globalne, jak i lokalne, a ważnym jej elementem będą oczekiwania mieszkańców – mówi dyrektor Olek.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości