Święta Wielkanocne bez tradycyjnej święconki

1 kwietnia 2020, 10:45, red
W tym roku Wielkanoc będzie zupełnie inna niż do tej pory. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Najważniejszą zmianą jest to, że w sobotę 11 kwietnia nie odbędzie się święcenie pokarmów.

We wtorek 31 marca kuria diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ogłosiła wskazania dotyczące celebracji liturgicznych w Wielkim Tygodniu i Wielkanocy w czasie pandemii koronawirusa. Jak przekazał ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii, liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana bez udziału wiernych, a jedynie z udziałem maksymalnie pięciu osób usługujących i w uproszczonej formie. Nie będzie również budowy tzw. Grobu Pańskiego.

Największą jednak zmianą będzie to, że w Wielką Sobotę 11 kwietnia nie odbędzie się święcenie pokarmów. Dla wielu osób pójście z koszyczkiem do kościoła to jedna z najważniejszych rzeczy w trakcie Wielkanocy. Oczywiście oprócz rodzinnego spotkania przy stole w niedzielny poranek.

- Wiernych należy zachęcić, aby w poranek wielkanocny przed uroczystym śniadaniem błogosławieństwo stołu wypowiedział ojciec lub matka, ewentualnie inny dorosły członek rodziny – mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii.

Natomiast w niedzielę wielkanocną 12 kwietnia nie odbędzie się procesja rezurekcyjna. Z kolei w poniedziałek wielkanocnych 13 kwietnia msze św. zostaną odprawione według porządku niedzielnego, ale z zachowaniem limitu do 5 wiernych w kościele.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że w trakcie świąt powinniśmy ograniczyć spotykanie się z rodziną. Jeżeli będą to duże spotkanie rodzinne, to ryzyko zakażenia się koronawirusem będzie bardzo duże. Dlatego powinniśmy stosować się do zaleceń i reżimu niespotykania się.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości