Wiadomości

Mieszkańcy będą płacić za budowę parkingu?

6 marca 2019, 08:00, red
fot. archiwum
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Staszica” w Gorzowie chce, aby za budowę parkingu na 42 miejsca postojowe przy ul. Reja zapłacili mieszkańcy pobliskich bloków. Władze spółdzielni proponują dwa rozwiązania, w których za finansowanie ogólnodostępnego parkingu będą odpowiadali wszyscy mieszkańcy, lub te osoby które będą chciały mieć miejsce na zamkniętym parkingu.

Od końca stycznia 2019 roku trwa spór o budowę stacji paliw przy ul. Fredry w Gorzowie obok sklepu Intermarche. Władze Spółdzielni „Staszica” oraz zaledwie 733 osoby z osiedla podpisały się pod sprzeciwem wobec budowy dwóch dystrybutorów z paliwem i „budki”, gdzie będzie można zapłacić za paliwo.

Władze spółdzielni chciały zrobić na złość inwestorowi i odgrodziły teren budowy żółtymi słupkami, aby zablokować wjazd na teren budowy. Jednak dużo większą krzywdę wyrządziła spółdzielnia mieszkańcom, niż inwestorowi ponieważ zabierali tym samym kilkadziesiąt miejsc parkingowych dla osób mieszkających w pobliskich blokach.

Jednak niewiele osób wiedziało, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Staszica” od kilku lat planowała budowę parkingu na skarpie naprzeciwko budynku przy ul. Reja, gdzie wjazd miałby zostać zlokalizowany od ul. Fredry. W czerwcu 2017 roku spółdzielnia uzyskała warunki zabudowy określające lokalizację, natomiast w styczniu 2019 roku uzyskała pozwolenie na budowę parkingu.

Jednak dopiero teraz władze spółdzielni informują o tym fakcie mieszkańców, ale w sposób szokujących wiele osób, ponieważ budowę parkingu na 42 miejsc postojowych mieliby sfinansować mieszkańcy pobliskich bloków.

Spółdzielnia na klatkach schodowych zamieściła informację, że przewidywany koszt budowy 42 miejsc postojowych to 400 tys. zł i na budowę ogólnodostępnego parkingu mieliby się zrzucić mieszkańcy 707 lokali znajdujących się w wieżowcach przy ul. Reja, Zapolskiej i Dąbrowskiej. Bo jak tłumaczy spółdzielnia "Aktualne przepisy ustawowe nie zezwalają na finansowanie inwestycji z funduszu remontowego spółdzielni". Tym samym każde mieszkanie musiałoby zapłacić po około 550 zł za budowę parkingu.

W razie gdyby pierwsza wersja nie wypaliła i wszyscy mieszkańcy nie zgodzili się na płacenie za parking, spółdzielnia ma drugą wersję, która zakłada budowę parkingu zamkniętego. Ten parking miałby zostać sfinansowany z pieniędzy osób, które chciałyby mieć swoje miejsce postojowe lub ewentualnie przez inwestorów zewnętrznych.

Spółdzielnia zapowiada, że jeszcze w marcu przeprowadzi w wieżowcach przy ul. ul. Reja, Zapolskiej i Dąbrowskiej. ankiety w sprawie zgody i wyboru finansowania budowy parkingu.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości