In vitro również dla gorzowian

27 września 2018, 10:09, red
Od 2019 roku roku pary z Gorzowa będą mogły skorzystać ze wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro. Oszacowano, że rocznie z programu skorzysta około 97 par. Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego będzie finansowane do 2021 roku.

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się w środę 26 września odbyła się burzliwa dyskusja nad uchwałą przygotowaną przez Roberta Surowca i klub Platformy Obywatelskiej, jeżeli chodzi o program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w latach 2019-2021 w Gorzowie. Podczas opracowywania programu na naszego miasta wyliczono, że problem ten dotyka około 4,8 tys. par.

Przewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski zdecydował, że uchwała nie będzie wprowadzona do porządku obrad, ponieważ uważał, że jest ona niezgodna z przepisami prawa. - W momencie kiedy uchwała jest niezgodna z przepisami prawa, to do mnie należy decyzja czy wprowadzę ją do porządku obrad. Swoje poglądy na ten temat wyrażę w głosowaniu. Chcecie głosować nad projektem który będzie niezgodny z prawem i wojewoda go odrzuci? - mówił Sebastian Pieńkowski podczas sesji.

Z kolei prezydent Jacek Wójcicki powiedział, że jest za programem in vitro dla gorzowian, jednak najpierw trzeba przygotować dobrą ustawę. - Treść tej uchwały nie odnosi się do mapy zdrowotnej potrzeb. Jeżeli przygotują Państwo poprawny projekt, wtedy myślę że na pewno zajmiemy się tematem – mówił prezydent Wójcicki.

Pomimo negatywnej opinii uchwała dotycząca finansowania programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w latach 2019-2021 w Gorzowie została poddana pod głosowanie. Jak się okazało, większość radnych była zgodna i przyjęła uchwałę. Podczas sesji Rady Miasta było obecnych 20 radnych z których 16 głosowało za przyjęciem uchwały. Natomiast dwie osoby głosowały przeciw i dwie wstrzymały się od głosu. Przeciw głosowała radna Aleksandra Górecka i Maria Surmacz. Wstrzymał się od głosu radny Tomasz Rafalski i Zbigniew Syska. Radnego Pieńkowskiego podczas głosowania nie było na sali obrad.

Tym samym program in vitro dla gorzowian zostanie uruchomiony od 2019 roku. Całkowity budżet przeznaczony na ten cel ma wynieść 470 tys. zł, a z metody leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego ma skorzystać około 97 par rocznie. Według propozycji kryterium kwalifikacji do włączenia będzie m.in. miejsce zamieszkania pary oraz wiek kobiety w przedziale 20-43 lat.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości