Co ze schronem na Kwadracie?

19 września 2018, 13:33, ak
fot. gorzowianin.com
Odkryty podczas przebudowy Placu Nieznanego Żołnierza schron miał być atrakcją turystyczną Gorzowa. Według zapowiedzi urzędników obiekt miał zostać udostępniony mieszkańcom i turystom jeszcze w tym roku. Czy tak się stanie, tego wciąż nie wiadomo.

Na początku lipca 2017 roku, podczas prowadzonych prac przy przebudowie Placu Nieznanego Żołnierza, czyli popularnego Kwadratu, robotnicy natknęli na schron z czasów II wojny światowej. - To bardzo ciekawa konstrukcja, która jest w dobrym stanie. Cały obiekt ma około 50 metrów powierzchni, natomiast same korytarze są wysokie na 2 metry i szerokie na niespełna 1,5 metra. Chciałbym, aby ten schron został w przyszłości udostępniony mieszkańcom do zwiedzania – mówił na początku lipca 2017 roku Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. Miasto zapowiadało, że obiekt będzie gotowy do zwiedzania w 2018 roku. Dlatego też w schronie zostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Do schronu prowadzą dwa wejścia ,wyjścia zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe.

Niestety w kwestii udostępnienia schronu dla mieszkańców i turystów zapadła cisza, a właz do obiektu jest zamknięty na kłódkę. O podziemne tunele dopytują się co jakiś czas gorzowianie, którzy liczyli, że miasto będzie miało w końcu atrakcję turystyczną, którą będzie można się pochwalić.

Jak wygląda obecnie sytuacja i kiedy można liczyć na udostępnienie obiektu mieszkańcom? - Po konsultacjach i spotkaniach urzędników z przedstawicielami instytucji kultury na temat możliwości wykorzystania schronu na placu Nieznanego Żołnierza zapadała decyzja o tym, że obiekt będzie udostępniamy incydentalnie. Na przykład w trakcie Nocnego Szlaku Kulturalnego, podczas Dni Gorzowa czy uroczystości państwowych. Ponadto schron będzie dostępny dla określonych grup odbiorców, w wyznaczonych godzinach i zawsze pod opieką przewodnika. Do wnętrza schronu będą mogły wejść grupy, liczące nie więcej jak 15 osób jednocześnie. Kwestie bezpieczeństwa uniemożliwiają otwarcie go w sposób ciągły i udostępnienie mieszkańcom na co dzień – tłumaczy Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta Gorzowa.

Ponadto obecnie trwa opracowanie ekspertyzy dotyczącej zapewnienia w obiekcie ochrony przeciwpożarowej. Na podstawie ekspertyzy wskazane zostaną przez Państwową Straż Pożarną działania, jakie miasto będzie musiało zrealizować, aby możliwe było udostępnienie schronu. Dodatkowo w obiekcie zostaną wykonane zabezpieczenia umożliwiające bezpieczne poruszanie zwiedzających pod kątem przepisów BHP, takich jak oznaczenie progów czy zabezpieczenie wystających elementów. Magistrat pracuje również nad regulaminem korzystania z obiektu.

- W oczekiwaniu na ekspertyzę i decyzję Państwowej Straży Pożarnej, opracowywany jest scenariusz na pierwszą uroczystość, która w sposób symboliczny uruchomi schron dla zwiedzających. Bardzo liczymy, że uda się dopełnić wskazanych formalności i otworzyć schron dla mieszkańców po raz pierwszy jeszcze w tym roku – komentuje Liberkowska.

Jeżeli się uda, to schron będzie udostępni podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości