Wiadomości

Gorzów najbiedniejszym miastem wojewódzkim

25 lipca 2018, 18:30, ak
fot. archiwum
Jakie są najbogatsze, a jakie najbiedniejsze miasta wojewódzkie? Pismo Wspólnota przygotowało po raz kolejny ranking „Bogactwo samorządów”, czyli zestawienie dochodów poszczególnych miast za 2017 rok. Niestety Gorzów nie może się pochwalić dobrym wynikiem, bo zajmuje ostatnie miejsce.

W pierwszym rankingu, który został opublikowany przez Wspólnotę w 2001 roku Gorzów zajmował 6 miejsce. Rok później było lepiej, bo nasze miasto awansowało na 5 pozycję. Niestety w kolejnych latach była to już równia pochyła i z każdym kolejnym zestawieniem Gorzów spadał coraz niżej. Od 2012 roku zajmujemy ostatnie, 18 miejsce wśród miast wojewódzkich jeżeli chodzi o zamożność per capita, czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Natomiast w 2013 roku Gorzów na chwilę awansował na 17 miejsce, aby rok później znowu zamykać ranking.

Niestety również za ostatni 2017 rok Gorzów wypadł najsłabiej z wszystkich 18 miast wojewódzkich. W ubiegłym roku dochód w przeliczeniu na jednego gorzowianina wyniósł 3889,65 zł. Jak pokazuje ranking, jesteśmy jedynym miastem, którego dochód nie przekracza 4 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

A jak wypadli nasi południowi sąsiedzi? Zielona Góra w rankingu za 2017 rok zajęła wysokie 10 miejsce z dochodem per capita wynoszącym 4561,40 zł. Zestawienie przygotowane przez Wspólnotę skomentował prezydent Zielonej Góry.

- Ukazał się ranking pt. „Bogactwo samorządów”. Zielona Góra zajęła 10 miejsce wśród kategorii miast wojewódzkich. Stawka dość trudna bo to 18 największych miast w Polsce. Wiem do Warszawy, Wrocławia czy Poznania jest nam jeszcze daleko. Martwi tylko coś innego, druga z lubuskich stolic zajęła ostatnie miejsce. Pokazuje to jak dużo w lubuskim jest jeszcze w tej mierze do zrobienia. Pamiętam jak zaczynałem w roku 2006 to Zielona Góra spoglądała z zazdrością na Gorzów. Jak jest teraz sami możecie ocenić. Ale dziś poważnie wyszło. Jakoś takość, ale nic to pięknie słońce świeci na niebie - napisał na swoim facebookowym profilu Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Jeżeli chodzi o najbogatsze miasta wojewódzkie, to od lat niezmiennie pierwsze miejsce zajmuje Warszawa z dochodem 7117,67 zł. Na drugiej pozycji jest Opole z dochodem 5722,91 zł, a trzecim miejscu Wrocław 5449,43 zł.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości