Wiadomości

10 ulic w Gorzowie zmieni swoje nazwy

31 sierpnia 2017, 11:23, red
Podczas środowej sesji Rady Miasta została przyjęta uchwała zmieniająca nazwę ulic symbolizujących komunizm. W mieście pojawią się ul. takie jak: Dywizjon 303, Batalionu Zośka czy Inki.

Wszystkie miasta w Polsce muszą podporządkować się ustawie dekomunizacyjnej przyjętej 1 kwietnia 2016 roku przez rząd. Chodzi o to, aby zmienić nazwy ulic, budowli i obiektów użyteczności publicznej upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm.

Podczas środowej sesji Rady Miasta, gorzowscy radni przyjęli uchwałę zmieniającą nazwę ulic symbolizujących komunizm. Łącznie swoje nazwy zmieni 10 ulic w mieście. Za zmianami było 13 radnych, ośmiu głosowało przeciw, dwoje się wstrzymało. Uchwała wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Dobra wiadomość dla mieszkańców ulic, które zmienią nazwę jest taka, że nie ma obowiązku wymiany dowodów osobistych, praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych teraz, tylko w momencie kiedy stracą one swoją ważność.

Natomiast jeżeli chodzi o wymianę tabliczek na drogach i budynkach, to sprawa nie jest już taka prosta. Mieszkańcy domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych, gdzie zarządcą jest wspólnota – będą musieli wymienić tabliczki na własny koszt. Właściciele mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Co do bloków zarządzanych przez spółdzielnię, to wymianą zajmie się Urząd Miasta.

Ulice, które zmienią nazwy:

- 9 Maja (od ul. Niepodległości w kierunku ulicy Walczaka) na Danuty Siedzikówny "Inki"

- 9 Maja (od Czereśniowej, wzdłuż Cmentarza Wojskowego) na 8 Maja

- Armii Ludowej na Batalionu Zośka

- Zygmunta Berlinga na Teresy Marii Klimek

- Nikołaja Bierzarina na Elżbiety Zawackiej

- Stanisława Cichońskiego na Stefanii Hejmanowskiej

- Jana Krasickiego na Bielikową

- Lucjana Szenwalda na Elizy Orzeszkowej

- Franciszka Zubrzyckiego na Dywizjonu 303

- Adolfa Warskiego na Zofii Kuratowskiej.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości