• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

To był potężny pożar nielegalnego składowiska koło Gorzowa. Właściciel usłyszał wyrok!

28 marca 2024, 16:00, Anna Kluwak
Strażacy prawie dobę gasili pożar nielegalnego składowiska opon i wraków samochodów w Lubnie koło Gorzowa. Po prawie 3 latach od tego zdarzenia w Sądzie Okręgowym w Gorzowie zapadł wyrok. Właściciel nielegalnego składowiska został skazany na 2 lata i 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności.

We wrześniu 2021 roku w Lubnie wybuchł ogromny pożar na ternie nielegalnego składowiska opon i wraków samochodów. Pośrodku małej wioski rozegrały się sceny jak z filmu katastroficznego. Płomienie były ogromne, co widać na materiale wideo i w zdjęciach w fotoreportażu. Jak opowiadali mieszkańcy, co chwilę było słychać wystrzały - to wybuchały prawdopodobnie akumulatory, które znajdowały się we wrakach składowanych tam samochodów. Akcja straży pożarnej trwała łącznie 18 godzin, a ogień zagrażał sąsiednim budynkom mieszkalnym.

Nielegalne składowisko składowiska opon i wraków samochodów w Lubnie zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców

Mężczyzna w ramach prowadzonej nielegalnej działalności, która poległa  na demontażu samochodów, zmagazynował ogromne ilości odpadów w postaci tapicerek samochodowych, opon czy plastikowych elementów wyposażenia samochodowego. Sprawą zajęła się policja, która prowadziła postępowanie pod kątem sprowadzenia katastrofy zagrażającej życiu lub zdrowiu w postaci pożaru zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu karnego. Na miejscu pojawili się również inspektorzy z gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

- Z pogorzeliska zostały pobrane próbki gleby. Na posesji przeprowadzono także odwierty w celu potwierdzenia zakopywania odpadów. W ramach prowadzonych działań inspektorzy zebrali dowody w postaci ilości oddawanego złomu, który był pozyskiwany z karoserii samochodowej oraz silników, elementów wydechu samochodowego, katalizatorów. Zebrano także dokumenty potwierdzające oddawanie w dużej ilości akumulatorów samochodowych. Pozyskany materiał został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie – opowiada Joanna Michalik-Pietraszak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Właściciel nielegalnego składowiska odpadów w Lubnie skazany

Sprawa miała swój finał w sądzie. Najpierw w Sądzie Rejonowym w Gorzowie zapadł wyrok skazujący Korneliusza S., właściciela nielegalnego składowiska opon i wraków samochodów na okres 2 lat i 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Jednak została złożona apelacja. Dlatego też sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Gorzowie.

Jak się właśnie okazało, Sąd Okręgowy w Gorzowie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok i wymierzył oskarżonemu mężczyźnie karę 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności za składowanie odpadów w sposób, który mógł stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości