• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Tak będą wyglądać nowe szynobusy dla lubuskiego? Jest duża szansa

29 sierpnia 2023, 10:36, Marcin Kluwak
Żródło: FB FPS Cegielski
Jest ogromna szans na poprawę warunków podróżowania na północy lubuskiego. Organizator przewozów - Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ogłosił przetarg na zakup dwóch nowoczesnych, hybrydowych pojazdów. Będą one mogły kursować na liniach niezelektryfikowanych, a w razie potrzeby, także i tych, które prąd nad torami mają. Jest więc nadzieja, że pojawią się na obleganej linii Kostrzyn - Gorzów - Krzyż - Poznań.

Zanim zatankujesz, sprawdź ceny paliw w Gorzowie.

Dwa nowoczesne zespoły trakcyjne chce zamówić Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego. Mają one być napędzane silnikami asynchronicznymi prądu przemiennego, umożliwiające kursowanie pod siecią trakcyjną, natomiast do podróży po trasach bez sieci trakcyjnej mają być wykorzystywane silniki spalinowe.  Wszystko po to, aby móc obsługiwać linie, które na przykład tylko w połowie są zelektryfikowane. A takich u nas w regionie nie brakuje.

Coś Cię wkurza? Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać! Napisz do nas na WhatsApp-ie lub Messengerze.

Oprócz wspomnianej linii kolejowej 203 łączącej Kostrzyn z Gorzowem a dalej z Krzyżem i Poznaniem taka sytuacja występuje też na linii prowadzącej do Zielonej Góry. Elektryfikacja wciąż szerokim łukiem omija region gorzowski, potrzebne więc są hybrydowe rozwiązania.

Urząd Marszałkowski ogłaszając przetarg na zakup dwóch nowoczesnych zespołów trakcyjnych, chce, aby te zostały dostarczone do zamawiającego w przeciągu 90 dni. Według znawców tematu oznacza to, że urząd znalazł już wykonawcę i wie, że w podanym czasie może zrealizować zamówienie. Najczęściej wymieniana jest fabryka w Poznaniu, która na zlecenie PKP Intercity produkuje nowoczesne wagony. Poznański FPS ma jednak asa w rękawie, którym jest także skład hybrydowy. Mowa tu na przykład o składzie nazwanym FPS Plus. 

Jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, lubuski samorząd kupuje dwa pojazdy tego samego typu, lecz każdy o innej długości. Jeden z nich ma mieć długość do 60 metrów, natomiast długość drugiego określono na maksymalnie 80 metrów.

Zakup nowych szynobusów. Oby to nie był przedwyborczy chwyt

- Warto docenić ten ruch w obliczu obecnej sytuacji. Zacząłbym jednak od doposażenia SA95 w pantografy. Temat wałkowany bez skutku od lat. Co do obecnego zamówienia - mam nadzieję, że nie jest to tylko „chwyt wyborczy", ze świadomością nierealności terminu. Jeśli przymiarka pod FPS - dwuczłon mało praktyczny na LK203. Chyba że z opcją uzupełnienia w późniejszym terminie o człon środkowy - pisał na Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa Robert Trębowicz.  - Warto mieć na uwadze, ze mamy do czynienia z konstrukcją prototypową, co potencjalnie może przekładać się na większą awaryjność związaną z „chorobami wieku dziecięcego” - dodaje Robert Trębowicz.

Nowe pociągi mają zostać dostarczone do zamawiającego do 20 grudnia bieżącego roku. Oznacza to, że samorząd zakłada, że dwie zupełnie nowe jednostki uda się wyprodukować w około 90 dni, bowiem termin składania ofert upływa 21 września - czytamy na portalu rynek-kolejowy.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości