• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gorzowie. Wiceprezydent złożyła kwiaty

11 lipca 2023, 11:45, Marcin Kluwak
Fot. Łukasz Kulczyński/UM Gorzowa
11 lipca jest oficjalnie ustanowionym przez Sejm RP Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, które zostało dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W parku Siemiradzkiego w Gorzowie Wielkopolskim wiceprezydent Małgorzata Domagała oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski, złożyli wieńce pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, upamiętniając tym samym tragiczne wydarzenia.

- Takie wydarzenia są dla nas bardzo ważne; przypominają fakty z historii, które muszą być przestrogą na przyszłość, bo nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na uprawianie polityki przez zbrodnię, cierpienie innych – powiedziała wiceprezydent Domagała.

- Gorzów jest miastem wielokulturowym, wśród naszych mieszkańców jest wiele osób, które osiedliło się tu ze Wschodu, z Wołynia i myślę, że dla nich jest to szczególny dzień. A my musimy pamiętać i mówić stanowcze nie wszystkiemu, co teraz się dzieje za naszą wschodnią granicą – dodała.

Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości