Wiadomości

Jakie są utrudnienia i pogoda w Gorzowie? O tym poinformują tablice

30 czerwca 2023, 08:31, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Przy nowej drodze krajowej DK22 postawiono tablice LED. Komunikaty na nich podniosą poziom bezpieczeństwa na nowej trasie, będą mogły informować o zagrożeniach, utrudnieniach, objazdach, a nawet o pogodzie. Będą nimi zarządzać pracownicy wydziału dróg. Oni też będą mogli błyskawicznie redagować komunikaty o sytuacji na drodze.

Pod koniec maja portal gorzowianin.com informował o nowej tablicy zmiennej treści, która pojawiła się przy ul. Górczyńskiej tuż przed wjazdem na rondo Gdańskie. Na tablicy są wyświetlane komunikaty o aktualnych utrudnieniach w mieście czy pogodzie.

Takie same tablice zostały ustawione również przy ul. Zawackiej oraz na pasie ul. Walczaka jadąc od strony Różanek w kierunku ronda Gdańskiego. Wszystko w ramach inwestycji dotyczącej modernizacji wschodniego wylotu drogi krajowej nr 22. Koszt tablic to około 500 tys. zł. Mają 5-letni okres gwarancji, więc za ich naprawy i serwisowanie w tym czasie będzie odpowiedzialny wykonawca.

- Tablice i znaki zmiennej treści, wykonywane w technologii LED pozwalają na informowanie kierowców o aktualnych warunkach ruchu, mogą ostrzegać przed zagrożeniami oraz sugerować objazdy w razie wystąpienia utrudnień itp. Na tablicach będzie można umieszczać komunikaty pogodowe, informacje tekstowe i symbole znaków drogowych – opowiada Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Mogą one współpracować ze stacją pomiaru ruchu i ważenia pojazdów w ruchu, z radarami do pomiaru prędkości oraz z drogowymi stacjami pogodowymi. Mogą automatycznie wyświetlać kierowcom informację o wykrytym przeciążeniu, przekroczeniu prędkości bądź aktualnych warunkach pogodowych. Sterowanie może być realizowane bezpośrednio ze stacji pomiarowych albo z centrum zarządzania ruchem drogowym.

W ramach inwestycji na drodze DK22 ustawiane są również radary prędkości, które informują o tym z jaką prędkością się poruszamy.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości