Wiadomości

Gorzów przedłuży pomoc dla obywateli Ukrainy?

15 czerwca 2023, 12:00, Marcin
fot. Urząd Miasta Gorzowa
Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się 21 czerwca, gorzowscy radni będą głosować nad uchwałą w sprawie pomocy dla obywateli Ukrainy. Uchodźcy, którzy przebywają w Gorzowie, mają otrzymywać pomoc, dopóki będzie to konieczne.

Wojna na terenie Ukrainy nadal trwa, dlatego też władze Gorzowa zdecydowały się przygotować uchwałę w sprawie przedłużenia pomocy dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na terenie Gorzowa. Tylko w Hotelu Mieszko przebywa 400 uchodźców wojennych z Ukrainy. Przede wszystkim są to matki z dziećmi, z niemowlętami, osoby starsze i niepełnosprawne.

Do tej pory miasto decydowało się przedłużać pomoc dla Ukraińców na kilka miesięcy - najpierw do końca czerwca 2022 roku, później do końca grudnia 2022 roku, a następnie do 30 czerwca 2023 roku.

Teraz w uchwale nie określono terminu granicznego i obywatele Ukrainy mają otrzymywać pomoc, dopóki będzie to konieczne. W środę 21 czerwca podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa uchwała zostanie poddana pod głosowanie. To gorzowscy radni podejmą decyzję czy od 1 lipca 2023 roku pomoc dla uchodźców zostanie przedłużona bezterminowo.

Jak czytamy w uchwale, miasto ma zapewniać uchodźcom z Ukrainy zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie zbiorowe, a także zapewnione środki czystości i higieny osobistej, leki, odzież oraz inne niezbędne materiały potrzebne do bieżącego funkcjonowania. Ponadto pomoc obywatelom Ukrainy obejmuje transport do miejsca zakwaterowania i miejsc, gdzie jest udzielana pomoc medyczna. Uchodźcy mają również mieć finansowane przejazdy środkami transportu specjalistycznego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością.

Miasto ma również zapewnić wspieranie procesu adaptacji, integracji w społeczności lokalnej oraz aktywizacji zawodowej czy zapewnienie funkcjonowania punktu obsługi uchodźców. A także dofinansowanie zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami. Pomoc uchodźcom z Ukrainy będzie finansowana ze środków budżetu państwa oraz Funduszu Pomocy.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości