• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Udawali pracowników banku. Kobieta straciła 50 tys. zł

2 czerwca 2023, 11:11, Marcin Kluwak
fot. Lubuska policja
Kobieta uwierzyła w historię oszustów o włamaniu na konto bankowe. Była przekonana, że jej pieniądze są zagrożone i tylko konsultant z banku jest w stanie jej pomóc. Straciła w ten sposób blisko 50 tys. zł.

Wielokrotnie na portalu gorzowianin.com ostrzegaliśmy przez oszustami, którzy wyłudzają pieniądze na przeróżne sposoby. Najczęściej przestępcy oszukują na „wnuczka”, „policjanta”, „wypadek” czy podszywają się pod bank. Pomimo ostrzeżeń i nagłaśniania takich sytuacji, wciąż dochodzi do oszustw, a mieszkańcy tracą oszczędności swojego życia. Są to kwoty od kilku tysięcy złotych do nawet przekraczających 200 tys. zł.

Niestety w ostatnich dniach kolejną ofiarą oszustów była kobieta, która uwierzyła w historię o włamaniu na konto bankowe i straciła w ten sposób blisko 50 tysięcy złotych.

- Na telefon kobiety zadzwonili oszuści, przestawiający się jako pracownicy jednego z banków. Przekazali, że z konta pokrzywdzonej został wykonany przelew, którego nie zlecała. Oszuści zapewniali, że pomogą jej zabezpieczyć pieniądze na koncie i przeprowadzą ten proces. Poinformowali ją, że na stworzony rachunek techniczny wykonane zostaną przelewy. W ten sposób jej pieniądze będą bezpieczne. Niestety to nie była prawda – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana i straciła 50 tys. zł ze swojego konta, było już za późno. Niestety nie była to pierwsza osoba, która uwierzyła w podobną historię.

- Oszuści nie mają skrupułów, zrobią wszystko, by ostatecznie przekazać im swoje oszczędności. Przestępcy z potencjalnymi ofiarami potrafią prowadzić rozmowę telefoniczną nawet przez kilka godzin, symulując pomoc w ochronie pieniędzy. Niestety te manipulacje kończą się zazwyczaj w ten sam sposób. Przestrzegamy więc, by dokładnie weryfikować informacje przekazywane nam przez telefon. Warto sprawdzić konto, samodzielnie zadzwonić na infolinię, złożyć wizytę w oddziale. Rozsądek i ograniczone zaufanie to podstawa w ochronie swoich oszczędności – podkreśla Jaroszewicz.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości