• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25
Wiadomości

Niedługo rusza długo zapowiadany remont ulicy Hawelańskiej i Wełniany Rynek

21 maja 2023, 18:15, Marcin Kluwak
Przed nami przebudowa ulic Hawelańskiej i Wełniany Rynek. Jak informuje gorzowski magistrat, inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to remont odcinka ulicy Hawelańskiej pomiędzy ulicami Sikorskiego i Wełniany Rynek.

Wraz z początkiem prac wprowadzone zostaną zmiany; na deptakowym odcinku Hawelańskiej ruch kołowy zostanie całkowicie zamknięty. Centralna część tego fragmentu ulicy wymaga wygrodzenia ze względu na zakres i specyfikę prac. Będzie tam przebudowywana infrastruktura podziemna, czyli sieci wodociągowe, gazowe i kanalizacji deszczowej. 

Na odcinku ul. Hawelańskiej między ulicami Jagiełły i Wełniany Rynek wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy z dopuszczeniem wjazdu wyłącznie dla pojazdów budowy, dostaw oraz osób z niepełnosprawnościami. Na wysokości Studni Czarownic wyznaczone będzie miejsce   do zawracania, co wiąże się z likwidacją postoju taksówek.

Piesi będą mieli zapewniony dostęp do wszystkich lokali i posesji. W tym celu wydzielone zostaną „korytarze” zlokalizowane wzdłuż obydwu pierzei budynków przy ul. Hawelańskiej.

W związku z zamknięciem ruchu kołowego na deptakowym fragmencie ul. Hawelańskiej niemożliwy będzie dojazd do podwórka mieszczącego się za budynkami przy ul. Sikorskiego 130-132. Karty wjazdowe na podwórko przestają obowiązywać – zachęcamy do skorzystania   z abonamentów dla przedsiębiorców i abonamentów dla mieszkańców Strefy Płatnego Parkowania (SPP).

W związku z zamknięciem ruchu kołowego na deptakowym fragmencie ul. Hawelańskiej, w tym miejscu niemożliwa będzie obsługa dostaw. Dostawcy będą mieli do dyspozycji pięć miejsc przy ul. Hawelańskiej 6, które pojawią się zamiast dotychczasowych (ogólnodostępnych) miejsc parkingowych.

Informacje o pracach na ul. Hawelańskiej można uzyskać telefonicznie (748 538 544 – wykonawca - PPUH Steinbudex-JM, 95 714 61 83 – Gorzowskie Inwestycje Miejskie, 95 728 76 29 – Biuro Strefy Płatnego Parkowania), będą również zamieszczane w witrynie po dawnej księgarni.

Remont deptaka na Hawelańskiej w Gorzowie. Co zostanie zrobione?

Inwestycja obejmie przede wszystkim wymianę nawierzchni. Ulica Hawelańska i Wełniany Rynek mają służyć przede wszystkim pieszym, zlikwidowane zostaną przeszkody architektoniczne, nie będzie tam np. wyniesionych krawężników, a praktycznie cały obszar nowej drogi będzie miał jedną powierzchnię, bez progów czy zbędnych nierówności.  

Ponadto zaplanowano nasadzenia łącznie aż 28 drzew, natomiast bezpośrednio pod drzewami na deptaku zostaną ustawione ławki - łącznie 13 sztuk i będą przebiegały przez środek deptaka. Ponadto pojawią się nowe klomby, a na nich nowe krzewy i byliny.

Prace obejmą również przebudowę istniejącego odwodnienia, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego czy zjazdów. Ponadto zostaną ustawione śmietniki, stojaki rowerowe i słupki blokujące wjazd pojazdów – będą to wysuwane słupki blokujące wjazd od strony Studni Czarownic, natomiast od strony deptaka przy ul. Sikorskiego zostanie zamontowana specjalna barierka uniemożliwiająca wjazd.

 Nowością będzie również to, że wydzielona jezdnia znajdzie się jedynie na początkowym odcinku ul. Wełniany Rynek (ok. 30 m od strony ul. Sikorskiego) i będzie miała kolor grafitowy, natomiast na pozostałych odcinkach ruch samochodowy odbywać się będzie w obszarze ciągów pieszo-jezdnych, bez wydzielania jej kolorystycznie i wysokościowo.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości