• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Rusza przebudowa ważnego skrzyżowania. Tak będą prowadzone prace

17 maja 2023, 16:20, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W poniedziałek 22 maja ruszą prace przygotowujące do przebudowy skrzyżowania ul. Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. Na początek prace obejmą część skrzyżowania od strony ul. Żwirowej. Ponadto otwarta dla ruchu zostanie stara jezdnia ul. Słowiańskiej.

Przetarg na przebudowę ul. Kosynierów Gdyńskich, skrzyżowania ul. Kosynierów Gdyńskich z Roosevelta, Słowiańską i Żwirową oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry wygrała firma Eurovia Polska S.A., która zaoferowała 27 mln 411 tys. 818,07 zł. Wykonawca zgodnie z umową będzie miał czas do końca czerwca 2024 roku na realizację inwestycji.

Rusza przebudowa skrzyżowania ul. Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich w Gorzowie

W poniedziałek 22 maja wykonawca inwestycji przystąpi do kolejnego etapu prac, który będzie obejmował przebudowę skrzyżowania ul. Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich.

Firma Eurovia Polska S.A. na początek zajmie się przygotowaniami do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. Prace na skrzyżowaniu rozpoczną się od przebudowy jego pierwszej ćwiartki od strony ul. Żwirowej i Słowiańskiej.

Prace przygotowawcze będą polegały na wykonaniu poszerzeń - poprzez rozbiórkę fragmentów wysp dzielących przy ul. Słowiańskiej i ul. Roosevelta w obrębie skrzyżowania ulic Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich - potrwają jeden dzień. W tym czasie, na obu wlotach ul. Słowiańskiej i ul. Roosevelta, wyłączone zostaną skrajne wewnętrzne pasy ruchu. Zachowana zostanie pełna przejezdność skrzyżowania z wszystkimi relacjami.

Po wykonaniu poszerzeń wykonawca przystąpi do przebudowy skrzyżowania ulic Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich i zamknięta zostanie północno - zachodnia ćwiartka przedmiotowego skrzyżowania. Zakres zamknięcia obejmuje:

- fragment ul. Słowiańskiej przy parku na odcinku około 120 m,

- zachodni fragment ul. Żwirowej na kierunku od cmentarza do centrum, na odcinku od skrzyżowania z ul. Błotną do przebudowywanego skrzyżowania.

W etapie II wykonana zostanie nowa nawierzchnia jezdni, chodniki i ścieżka rowerowa oraz powstanie nowa zatoka autobusowa. Jednocześnie z pracami polegającymi na przebudowie części skrzyżowania będą prowadzone prace związane z przebudową sieci wodociągowej w obrębie skrzyżowania.

W trakcie prac wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna, a ilość relacji na poszczególnych zlotach zostanie ograniczona tak, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i przejezdności, na skrzyżowaniu. Jadąc ul. Kosynierów Gdyńskich kierowcy będą mogli skorzystać wyłącznie z prawego pasa i zostaną skierowani w prawo w ul. Roosevelta i al. ks. Andrzejewskiego w kierunku ronda Wyszyńskiego. Objazd do ul. Żwirowej i Słowiańskiej odbywał się będzie poprzez zawracanie na rondzie Wyszyńskiego.

Dla jadących od ronda Wyszyńskiego ul. Roosevelta zachowane zostaną wszystkie relacje, okresowo zamknięty zostanie jedynie prawy pas ruchu, a skręt w prawo w ul. Żwirową odbywał się będzie wówczas z pasa środkowego. Natomiast kierowcy, poruszający się ul. Słowiańską w kierunku ul. Roosevelta, muszą liczyć się z zawężeniem ulicy do jednego pasa ruchu. Ruch pojazdów zostanie poprowadzony dwukierunkowo po stronie południowej ul. Słowiańskiej. Na czas robót nie będzie możliwości skrętu w lewo z ul. Słowiańskiej w ul. Żwirową.

Na ul. Żwirowej wyłączona zostanie zachodnia część ulicy. Na odcinku od przebudowywanego skrzyżowania do skrzyżowania z ul. Błotną wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Objazd zamkniętej ul. Żwirowej poprowadzony będzie ul. Błotną, Okrzei, Kazimierza Wielkiego do ul. Roosevelta. Na trasie objazdu wprowadzone zostaną ograniczenia w zakresie parkowania. Z trasy objazdu korzystać będą również autobusy MZK.

Jednocześnie, z pracami polegającymi na przebudowie części skrzyżowania, realizowane będzie zadanie związane z przebudową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Sieć wodociągowa zostanie wykonana metodą wyburzeniową (tzw. kraking), polegającą na kruszeniu starego kanału z mniejszym lub większym poszerzeniem (kawałki starej rury są wciskane w grunt), za pomocą specjalnej głowicy połączonej z wyciągarką.

Otwarta dla ruchu stara jezdnia ul. Słowiańskiej

Również w poniedziałek 22 maja otwarta dla ruchu kołowego zostanie stara jezdnia ul. Słowiańskiej. Tak jak przed remontem ruch odbywać się będzie w jednym kierunku, od ul. Słowiańskiej do ul. Kosynierów Gdyńskich. Ruch pieszy nadal będzie wstrzymany z uwagi na prace prowadzone przy remoncie chodników.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości