Wiadomości

Jest nowy właściciel ładowarek „elektryków” w Gorzowie. Kiedy stacje ładowania zaczną działać?

22 lutego 2023, 09:20, ak
fot. archiwum
Dwa lata temu na terenie Gorzowa zostało wybudowanych 17 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, jednak ładowarki do tej pory nie działają i blokują miejsca parkingowe. To w końcu ma się zmienić, ponieważ stacje ładowania kupiła nowa firma. Ładowarki elektryków mają zostać uruchomione jeszcze przed wakacjami 2023.

W 2021 roku firma Enea Operator wybudowała na terenie Gorzowa 17 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. na parkingu przy szpitalu na Dekerta, na parkingu WORD przy ul. Sybiraków, na parkingu przy cmentarzu przy ul. Żwirowej, przy ul. Szarych Szeregów, na Placu Jana Pawła II, przy ul. Niemcewicza czy ul. Kazimierza Wielkiego.

Stacje ładowania elektryków w Gorzowie są, ale nie działają. Dlaczego stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Gorzowie nie działają?

Chociaż od tamtej pory minęły już dwa lata, to żadna z tych stacji ładowania nie została uruchomiona. Dlatego też do redakcji portalu gorzowianin.com wielokrotnie zgłaszali się czytelnicy, którzy dopytywali się, dlaczego stacje nie zostały uruchomione, a także wskazywali że niedziałające stacje ładowania elektryków tylko blokują miejsca parkingowe.

Jak się okazało, według znowelizowanej ustawy jedna firma nie może być jednocześnie operatorem, właścicielem i dostawcą usługi. Dlatego też firma Enea Operator musiała sprzedać stacje ładowania elektryków, które wybudowała w kilku miastach w Polsce, w tym w Gorzowie. Przetarg na sprzedaż został ogłoszony pod koniec października 2022 roku. Chętnych na zakup stacji ładowania pojazdów elektrycznych nie brakowało.

Jest nowy właściciel stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Gorzowie. Od kiedy będą działać stacje ładowania elektryków w Gorzowie?

Jak się właśnie okazało, stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Gorzowie kupiła firma Budimex Mobility – spółka należąca do lidera na rynku budowlanym w Polsce. Firma podpisała umowę na kupno łącznie 109 stacji ładowania samochodów elektrycznych od firmy Enea Operator. Proces przejęcia ładowarek rozpoczął się już w Gorzowie, a także w Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy.

- Planujemy udostępnienie użytkownikom 14 stacji ładowania w Gorzowie Wielkopolskim. Naszym celem jest uruchomienie stacji i rozpoczęcie świadczenia usług ładowania samochodów elektrycznych jeszcze przed końcem II kwartału 2023 roku – mówi Jakub Długoszek, członek zarządu Budimex Mobility.

Przed inwestorem jeszcze szereg prac związanych z modyfikacją oznakowania wizualnego, integracją z oprogramowaniem Elocity oraz odbiorami Urzędu Dozoru Technicznego. Grupa Budimex zamierza stworzyć sieć ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Aby zapewnić swoim partnerom odpowiedni poziom obsługi, Budimex Mobility rozpoczął współpracę z Elocity , będącą jedną z najbardziej zaawansowanych platform EV w Polsce. Spółka rozwija także sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych w sposób organiczny prowadząc kompleksowy proces deweloperski.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości