• Dziś /-2°
  • Jutro /-1°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Obywatel Ukrainy z zarzutami. Pomagał innym cudzoziemcom nielegalnie przekraczać granicę

13 stycznia 2023, 09:45, red
fot. Straż Graniczna
Do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim wpłynął akt oskarżenia w sprawie obywatela Ukrainy, który w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ułatwiał i umożliwiał obywatelom Ukrainy i Mołdawii pobyt na terytorium Polski wbrew przepisom. Mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Gorzowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gorzowie prowadzili postępowanie w sprawie obywatela Ukrainy, który ułatwiał i umożliwiał obywatelom Ukrainy i Mołdawii pobytu na terytorium Polski wbrew przepisom.

W trakcie prowadzonego postępowania funkcjonariusze zweryfikowali kilka tysięcy oświadczeń wydawanych w celu uzyskania pracy przez cudzoziemców i ustalili, że jeden z obywateli Ukrainy prowadząc firmę w Polsce, podstępem wyłudził z Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie 665 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom.

- Dokumenty te zarejestrowane zostały na dane osobowe konkretnych obywateli Ukrainy i Mołdawii. Mężczyzna oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy przekazywał cudzoziemcom, tak aby mogli wjechać na teren Polski. Miało to miejsce w czasie, kiedy w Polsce obowiązywały obostrzenia związane z pandemią COVID-19 i osoby przyjeżdżające z Ukrainy na teren Polski mogli to zrobić wyłącznie w przypadku wykonywania pracy. Obywatel Ukrainy działając wbrew przepisom ustawy, umożliwił innym cudzoziemcom wjazd i pobyt na terytorium naszego kraju – komentuje Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące tego, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ułatwiał i umożliwiał obywatelom Ukrainy i Mołdawii pobyt na terytorium Polski wbrew przepisom. Podejrzany przyznał się do przedstawionych zarzutów. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zabezpieczenia majątkowego. Akt oskarżenia w tej sprawie został właśnie skierowany do Sądu Rejonowego w Gorzowie. Obywatelowi Ukrainy grozi do 3 lat więzienia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości