• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Zamiast obwodnicy, droga osiedlowa? Mieszkańcy krytykują inwestycję

25 listopada 2022, 10:00
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcom os. Piaski nie do końca podoba się pomysł budowy północnej obwodnicy Gorzowa jako drogi tranzytowej. Podkreślają, że inwestycja pogorszy ich warunki życia. Dlatego napisali petycję do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego, w której wskazują, że wzdłuż ul. Kamiennej powinny zostać wybudowane ekrany akustyczne czy też ograniczony ruch pojazdów ciężarowych.

Na początku października odbyło się spotkanie władz Gorzowa z mieszkańcami os. Piaski w sprawie budowy północnej obwodnicy Gorzowa. Uczestniczyło w nim 120 osób. Miasto przedstawiło wówczas harmonogram budowy ul. Kamiennej. Wynikało z niego, że jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Natomiast sama budowa ma zostać podzielona na trzy etapy. Pierwszym odcinkiem ul. Kamiennej od ronda Barlineckiego do ul. Kazimierza Wielkiego powinniśmy przejechać w październiku 2024 roku.

Pteycja mieszkańców osiedla Piaski

Jednak budowa północnej obwodnicy Gorzowa nie do końca podoba się mieszkańcom os. Piaski, którzy podkreślają, że pogorszy to ich warunki życia. Dlatego też mieszkańcy napisali petycję do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego w której wyliczają, co im się nie podoba w inwestycji i jakie ich zdaniem rozwiązania powinny zostać wprowadzone. Pod petycją podpisały się 383 osoby.

- Po zapoznaniu się z projektem budowy obwodnicy wskazujemy na istniejące zagrożenia związane z jej przebiegiem przez osiedle Piaski i tym samym znaczne pogorszenia warunków życia jego mieszkańców. Prowadzenie przez osiedle mieszkaniowe drogi, która będzie łączyła ruch tranzytowy drogi krajowej nr 22 z drogą wojewódzką nr 130 i drogą ekspresową S3, skutkować będzie ciągłym hałasem na osiedlu oraz narażeniem mieszkańców na niebezpieczeństwo związane z bardzo dużym ruchem tranzytowym, w szczególności wielkich pojazdów ciężarowych przewoążacyh różne materiały, a także znaczne pogorszenie jakości potwierza – piszą w petycji mieszańcy os. Piaski.

Mieszkańcy Piasków: północna obwodnica Gorzowa nie może przebiegać przez środek osiedla

Mieszkańcy wskazują również, że zostanie w znaczym stopniu utrudniony ruch na drodze do Kłodawy i Chwalęcic, które są sypialniami Gorzowa. Ponadto podkreślają, że obwodnica powinna wyprowadzać ruch nie tylko poza centrum miasta, ale przede wszystkim poza strefę zamieszkania – a nie tak jak w przypadku północnej obwodnicy, przebiegać przez środek osiedla.

Dlatego też mieszkańcy chcą, aby władze Gorzowa wprowadziły zmiany w projektowanej budowie północnej obwodnicy. - W celu zmniejszenie zagrożenia wnosimy o to, żeby budowana ul. Kamienna była drogą osiedlową, a nie drogą krajową jak w przygotowanej koncepcji. Chcemy również bezwzględnego zainstalowania ekranów akustycznych wzdłuż budowanej drogi od ul. Żwirowej do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego. A także ograniczyć ruch dla samochodów ciężarowych, w szczególności pojazdów wielkogabarytowych – wyliczają mieszkańcy os. Piaski.

Ponadto mieszkańcy chcą, aby została przebudowana ul. Kazimierza Wielkiego do skrzyżowania z ul. Czarnieckiego oraz zmodernizowana ul. Owocowa od projektowanego ronda do ul. Żwirowej w zakresie poprawienia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Co na to władze Gorzowa? Na odpowiedź urzędników trzeba jeszcze poczekać.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości