Wiadomości

Czeka nas noc spadających gwiazd

9 sierpnia 2022, 14:18
zdjęcie poglądowe
Jak co roku, sierpniowe niebo znowu rozbłyśnie dzięki rojowi Perseidów. Największą aktywność spadających gwiazd będziemy mogli zaobserwować w nocy z piątku 12 sierpnia na sobotę 13 sierpnia. Spadające gwiazdy można oglądać od godz. 21 do godz. 4 rano, jednak najlepsza widoczność jest około północy.

Noc spadających gwiazd stała się popularnym wydarzeniem, w którym co roku biorą udział tłumy ludzi w całej Polsce. W różnych miejscach są organizowane astronomiczne pikniki.

Popularne spadające gwiazdy to Perseidy spalające się w atmosferze ziemi. W tym roku największą aktywność na niebie zaobserwujemy w nocy z piątku 12 sierpnia na sobotę 13 sierpnia. Nasze obserwacje możemy rozpocząć już o 21, bo wtedy zaczyna robić się ciemno. Jednak gwiazdozbiór Perseusza znajduje się wówczas dość nisko nad horyzontem, dlatego najlepiej uzbroić się w cierpliwość i wytrwać do północy. Perseidy będą znajdować się wtedy już na tyle wysoko na niebie, że możliwe będzie dostrzeżenie ich większej liczby. Całe widowisko potrwa do godz. 4.30 nad ranem w sobotę.

Aby podziwiać gwiazdy najlepiej wybrać się poza miasto, z dale od źródeł światła. Ważne jest również patrzenie w kierunku północno-wschodnim. Do obserwacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy „gołe oko”. Niestety w tym roku nasze plany może pokrzyżować pełnia księżyca, która dodatkowo będzie oświetlała niebo. Dlatego warto zaopatrzyć się w niewielki teleskop lub nawet lornetkę, aby nasze widoki były lepsze.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości