• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Gorzów czeka na elektryczne autobusy. Ruszyła budowa stacji ładowania [zdjęcia]

2 sierpnia 2022, 09:26
Na terenie zajezdni MZK i trzech pętli autobusowych na terenie Gorzowa rozpoczęła się budowa stacji ładowania autobusów elektrycznych. Na zajezdni MZK zostanie wybudowana stacja wolnego ładowania ze stanowiskiem na 8 pojazdów, a na pętlach stacje szybkiego ładowania. Wszystko powinno być gotowe do końca października. Wówczas do Gorzowa ma trafić 8 elektrycznych Solarisów.

Pierwsze autobusy elektryczne miały jeździć po Gorzowie w lipcu 2022 roku. Jednak ten termin nie został dotrzymany z uwagi na światowy kryzys i zaburzenia w łańcuchu dostaw elementów ładowania autobusów elektrycznych. Wówczas mówiło się, że firma Solaris zrealizuje całe zadanie do końca października 2022 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Elektryki dla Gorzowa z opóźnieniem".

W ostatnich tygodniach pracownicy Urzędu Miasta Gorzowa wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji przeprowadzili odbiór techniczny pierwszych 4 z 8 autobusów elektrycznych dla Gorzowa. W tym celu odwiedzili fabrykę autobusów Solaris w Bolechowie pod Poznaniem. Aby autobusy elektryczne mogły zostać dostarczone do Gorzowa, najpierw muszą zostać wybudowane stacje ładowanie. Te prace się właśnie rozpoczęły.

Obecnie trwa budowa infrastruktury wolnego ładowania na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Kostrzyńskiej oraz stacji pantografowych szybkiego ładowania na terenie trzech pętli autobusowych przy ulicach Marcinkowskiego, Dekerta i Śląskiej.

- Na terenie naszej zajezdni budujemy stację wolnego ładowania na 8 stanowisk, z kolei na pętlach jest budowana stacja szybkiego ładowania. Autobusy elektryczne w trakcie jazdy muszą się doładowywać na pętlach, gdzie będą stacje szybkiego ładowania, a w nocy zostaną podłączone do ładowania w zajezdni MZK. Jeżeli nie będą doładowywane, to po 30-40 kilometrach będą odmawiały dalszej jazdy – mówi Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Prezes Maksymiak liczy, że zgodnie z umową wszystkie prace budowlane przy stacjach ładowania zostaną zakończone do końca października, tak aby autobusy elektryczne wyjechały na ulice Gorzowa już w listopadzie. - Chcielibyśmy, aby to było możliwe już 1 listopada, ponieważ będzie nam brakować autobusów – podkreśla Maksymiak.

Docelowo 8 elektrycznych Solarisów będzie obsługiwało linie autobusowe: nr 124 – 4 autobusy elektryczne z 6 obsługujących tę linię, nr 125 – 3 autobusy elektryczne (wymiana całego taboru) oraz nr 126 – 1 autobus elektryczny z 6 obsługujących tę linię. Pozostałe autobusy na liniach będą pojazdami spełniającymi normę emisji EURO VI.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości