• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ilu mieszkańców i w jaki sposób korzysta z komunikacji miejskiej? Ruszają badania

25 kwietnia 2022, 11:20
fot. archiwum
Do końca maja potrwają badania w autobusach i tramwajach w Gorzowie. Ankieterzy będą sprawdzać ile osób i w jaki sposób korzysta z komunikacji miejskiej, a także jakie linie są najbardziej oblegane. Wyniki mają posłużyć do zmian w siatce połączeń.

Każdy, kto chociaż raz korzystał z komunikacji miejskiej w Gorzowie wie, że postawia ona wiele do życzenia. Mieszkańcy Gorzowa skarżą się najczęściej na źle ułożony rozkład jazdy, który jest niedostosowany do ich potrzeb. Jeszcze w styczniu 2022 roku radny Piotr Wilczewski dopytywał się o nową siatkę połączeń i nową organizację ruchu dla komunikacji miejskiej, a także o zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów.

Zamiast zwiększenia kursów, od 1 lutego została zmniejszona częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „Gorzów: Mniej kursów autobusów i tramwajów”. Jednak już wtedy władze Gorzowa zapowiadały, że zostanie przeprowadzone badanie pod nazwą „Aktualizacja optymalizacji układu sieci komunikacji miejskiej w Gorzowie oraz na terenie gmin sąsiadujących, z którymi miasto zawarło porozumienie komunalne - dostosowanie do aktualnych założeń inwestycyjnych”.

W ostatnim tygodniu kwietnia ruszają zapowiadane badania wielkości i struktury popytu na usługi przewozowe w naszym mieście i okolicznych gminach. To oznacza, że do końca maja w gorzowskich autobusach i tramwajach będzie można spotkać ankieterów, którzy policzą, ile osób i w jaki sposób korzysta z komunikacji miejskiej.

- W pierwszym etapie badań zostanie sprawdzone, ile osób korzysta z poszczególnych linii w różne dni tygodnia. W kolejnym ankieterzy sprawdzą w autobusach i tramwajach, jakimi biletami posługują się pasażerowie – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Każdy z ankieterów będzie posiadał legitymację i upoważnienie. Dzięki badaniom zostanie analiza dotychczasowego układu sieci komunikacji miejskiej i zaproponowana koncepcja jej ulepszenia. 

- Wykonawca zadania dokona weryfikacji obecnego układu sieci komunikacyjnej oraz popytu na usługi przewozowe z uwzględnieniem zurbanizowania terenów naszego miasta, tak aby rozkład jazdy wychodził naprzeciw mieszkańców oraz zachęcał ich do przesiadki z transportu indywidualnego na transportu publiczny. Wprowadzenie nowych rozwiązań w transporcie publicznym nastąpi po zweryfikowaniu zebranych materiałów, wniosków i petycji pasażerów w sprawie usprawnienia funkcjonowania transportu publicznego, a także po uwzględnieniu środków finansowych, jakimi będzie dysponować miasto - tłumaczy Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości