• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gigantyczna inwestycja w podgorzowskiej Baczynie

12 lipca 2021, 16:40
fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ruszyły z ogromną inwestycją wartą blisko 400 mln zł, która zakłada budowę linii elektroenergetycznej 400 kV na trasie z Baczyny koło Gorzowa do miejscowości Plewiska w województwie wielkopolskim. Trwają obecnie prace związane z posadowieniem fundamentów konstrukcji słupowych.

Na temat inwestycji "Budowa linii 400 kV relacji Baczyna-Plewiska" mówiło się już od kilku lat. W 2019 roku trwały konsultacje społeczne na terenie lubuskich i wielkopolskich gmin przez które ma przebieg linia. Inwestycja będzie realizowana nie tylko na terenie gminy Lubiszyn, ale również obejmie m.in. gminę Bogdaniec, Deszczno, Międzyrzecz, Bledzew czy Pszczew. 

Natomiast w maju 2021 roku wojewoda lubuski wydał pierwsze pozwolenie na budowę dwutorowej sieci elektroenergetycznej na poszczególnych odcinkach. Tym samym jeszcze w maju  Polskie Sieci Elektroenergetyczne przejęły plac budowy i mogły ruszyć z pierwszymi pracami. Natomiast w czwartek 8 lipca, wojewoda lubuski wydał kolejne pozwolenie na budowę na następnych odcinkach tej inwestycji. 

Jak relacjonują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, do tej pory wykonano już 30 stanowisk fundamentowych i w trakcie budowy są kolejne posadowienia fundamentów konstrukcji słupowych. 

Budowa linii 400 kV relacji Baczyna-Plewiska

- Linia 400 kV Baczyna-Plewiska jest elementem niezawodnego systemu elektroenergetycznego, niezbędnego dla rozwoju gospodarczego regionu, w tym gmin, przez które przebiega. Będzie zrealizowana w sposób gwarantujący bezpieczeństwo ludzi i środowiska, spełniać restrykcyjne wymogi prawa krajowego i międzynarodowego. Celem projektu jest poprawa pewności i bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w północno-zachodniej części Polski. Inwestycja ma na celu wzmocnienie układu sieci w zakresie wymiany transgranicznej na poziomie napięcia 400 kV pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec oraz poprawę warunków wyprowadzenia mocy z odnawialnych źródeł energii (OZE) zlokalizowanych na terenie północnej Polski oraz z Elektrowni Dolna Odra. Ponadto, realizacja Projektu wpłynie na możliwość przyłączenia do KSE dodatkowych źródeł OZE – przekonują  Polskie Sieci Elektroenergetyczne opisując inwestycję na swojej stronie.

Linia 400 kV Baczyna-Plewiska jest częścią programu rozbudowy systemu przesyłowego w północno-zachodniej części kraju. Stworzenie nowego węzła w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego (SE Baczyna) i zapewnienie dwustronnego zasilania poprzez połączenia 400 kV z Krajnika i Plewisk zapewni poprawę warunków wyprowadzenia mocy z OZE zlokalizowanych na terenie północnej Polski oraz z Elektrowni Dolna Odra.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości