Wiadomości

Plany PKP IC dla Gorzowa

23 czerwca 2021, 12:38, Robert Trębowicz
Robert Trębowicz - ekonomista, publicysta, specjalista ds. kolei. Twórca Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa.
Jest odpowiedź Ministra Infrastruktury na interpelację poseł Krystyny Sibińskiej, która pyta o działania PKP IC podejmowane celem przywrócenia stabilności połączeń kolejowych w subregionie gorzowskim, a także o plany związane z nowym rozkładem jazdy 2021/22.

Pamiętacie zapewne, jaki chaos panował na gorzowskich torach w maju? Lokomotywy SU42, które prowadzą gorzowskie składy dalekobieżne, PKP IC  padały jak przysłowiowe muchy. Opóźnione lub odwołane pociągi. Niepewność podróżnych, czy dotrą na czas do celu. Gorzowianie przeżywali istny horror.

 Według zapewnień ministra teoretycznie będzie lepiej. Flota zakładu północnego PKP IC, który obsługuje subregion gorzowski, została wzmocniona o …dwie wydzierżawione lokomotywy manewrowe SM42. Z odpowiedzi wynika, że lokomotywy liniowe nie wzmocnią naszych połączeń. W praktyce pojawi się rezerwa manewrowa, która zapewne przybędzie z odsieczą po kilku godzinach od awarii. Cóż. Góra urodziła …mysz? 

Lepsze wieści mamy co do prac nad rozkładem jazdy. Cień szansy na nowe połączenia pojawia się wraz z zimowym rozkładem 2021/22. Jak informuje minister, analizowane są możliwości uruchomienia bezpośredniego połączenia Gorzowa z południem Polski. Rozważany jest rozwój oferty dla Gorzowa poprzez zwiększenie liczby bezpośrednich połączeń. W grę wchodzą nowe połączenia m.in. do Lublina, Torunia, Wrocławia, Krakowa, Rzeszowa oraz Przemyśla.

Podkreślam, iż mowa o "analizowaniu możliwości", nie zaś konkretnych planach uruchomienia połączeń. Z szampanem zaczekajmy. Szanse jednak są, o ile dobre chęci przewoźnika nie utkną na rafie "braku dostępności lokomotyw spalinowych".  Czas pokaże…


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości