Wiadomości

Kupował podróbki biżuterii na chińskim portalu. W Polsce sprzedawał jako oryginały światowej marki

4 maja 2021, 10:06
fot. KMP Gorzów
Gorzowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z prokuraturą zakończyli sprawę oszustw, których dokonał 30-letni mieszkaniec Gorzowa. Mężczyzna kupował na chińskim portalu biżuterię za kilkanaście złotych, na której były znaki towarowe światowego producenta. W Polsce wystawiał je do sprzedaży za kilkukrotnie wyższe ceny jako oryginalne. Mężczyzna oszukał w ten sposób ponad 300 osób.

Sprawa ma swój początek w 2019 roku, kiedy policjanci z Gorzowa przyjęli zawiadomienie o możliwości podszywania się pod inną osobę. Okazało się, że dane osobowe wykorzystane były na portalu internetowym do sprzedaży biżuterii znanej marki Pandora. Policjanci ustalili, że mogą to być podrobione towary. Praca śledczych doprowadziła do podejrzanego 30-latka z Gorzowa Wielkopolskiego. Policjanci podejrzewali, że nie mają tutaj do czynienia z pojedynczym przypadkiem sprzedaży, a chodzi prawdopodobnie o działalność, z której mężczyzna uczynił sobie stało źródło dochodu. 

- Z każdym kolejnym tygodniem policjanci docierali do kolejnych pokrzywdzonych, którzy w internecie kupili podrobioną biżuterię. Ponieważ sprzedaż odbywała się online, towar trafił do osób z różnych rejonów Polski. Do sprawy powołano biegłego, który stwierdził, że zabezpieczone przez śledczych łańcuszki, koraliki, zawieszki i inne wyroby jubilerskie nie są oryginalne, a są to podróbki niskiej jakości. Policjanci ustalili, że towary były kupowane na chińskim portalu sprzedażowym za kilkanaście złotych. Następnie 30-latek wprowadzał ja na polski rynek za wielokrotnie wyższe ceny – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Mężczyzna wystawiał biżuterię w cenach niższych niż wartość oryginałów. Kupujący byli zaskoczeni, gdy policjanci poinformowali ich, że biżuteria jest tanią podróbką. Wartość oryginalnych odpowiedników to minimum 100 tysięcy złotych.

30-letni gorzowianin usłyszał łącznie 337 zarzutów oszustwa. Mężczyzna będzie także odpowiadał za obrót podrobionymi znakami towarowymi  i oferowanie ich do sprzedaży jako oryginalnej. Kolejny zarzut dotyczy podszywania się pod inną osobę. Akt oskarżenia w tej sprawie trafi do sądu.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości