Wiadomości

Parking Filharmonii Gorzowskiej będzie płatny, ale z wyjątkami

12 lutego 2021, 11:10
fot. WSzW
Od kilku lat dwupoziomowy parking Filharmonii Gorzowskiej zamienił się w miejsce garażowe dla wielu mieszkańców okolicznych bloków, a przestał pełnić funkcję parkingu dla melomanów i osób, które chcą coś szybko załatwić w centrum Gorzowa. Dlatego też Filharmonia Gorzowska chce ogłosić przetarg na zarządzanie obiektem. Firma, która wygra postępowanie będzie zajmowała się nie tylko utrzymaniem parkingu, ale również pobieraniem opłat. Te mają nie dotyczyć melomanów oraz prawdopodobnie mieszkańców zostawiających swoje auto krócej niż godzinę.

Pod koniec 2017 roku prezydent Jacek Wójcicki podkreślał, że dwupoziomowy Filharmonii Gorzowskiej zlokalizowany przy ul. Dziewięciu Muz nie był w pełni wykorzystywany i często świecił pustkami. Dlatego chciał, aby obiekt był bardziej dostępny dla mieszkańców Gorzowa, a nie służył tylko osobom odwiedzającym filharmonię. To sprawiło, że na parkingu filharmonii swoje pojazdy zaczęli zostawiać mieszkańcy okolicznych bloków. Niestety znalazły się również osoby, które postanowiły tam porzucić swoje auta. Niektóre samochody były nieruszane przez kilka miesięcy i zajmowały miejsca parkingowe. 

Tym samym parking bardziej służył mieszkańcom, niż melomanom, a koszty jego utrzymania ponosiła Filharmonia Gorzowska, która użycza od miasta obiekt. Jak się okazuje roczne utrzymanie dwupoziomowego parkingu na 400 miejsc kosztuje 400 tys. zł. Dlatego też instytucja kultury chce, aby parking był płatny.

- Prawdopodobnie w marcu ogłosimy przetarg na zarządzane dwupoziomowym parkingiem. Chcemy, aby zajęła się tym firma, która posiada odpowiednie doświadczenie i technologie stosowane w takich obiektach. Obecnie parking jest zajęty przede wszystkim przez auta mieszkańców okolicznych bloków oraz zalegające tam wraki. Straż miejska ma bardzo duży problem z usuwaniem wraków. Natomiast my chcemy, aby parking stał się bardziej dostępny dla melomanów, którzy odwiedzają filharmonię. Filharmonia nie będzie pobierać opłat, a zajmie się tym prywatna firma, która wygra przetarg – tłumaczy Urszula Śliwińska, rzecznik prasowy Filharmonii Gorzowskiej.

Pod uwagę branych jest kilka rozwiązań takich jak ustawienie parkomatów czy montaż szlabanów. Jednak to, w jaki sposób będą pobierane opłaty będzie zależało od tego jakie oferty przedstawią firmy, które zgłoszą się do przetargu. Filharmonia Gorzowska chce, aby parking pozostał bezpłatny nie tylko dla melomanów, ale również mieszkańców, którzy chcą coś załatwić w centrum miasta, a nie mają gdzie zaparkować. 

- Zależy nam na tym, aby osoby przyjeżdżające na koncert mogły bezpłatnie zostawić swoje auto na parkingu. Jednym z możliwych rozwiązań mogłoby być wprowadzenie rozwiązania, które funkcjonuje w galeriach handlowych, w których pierwsza godzina parkowania jest za darmo, natomiast za pozostałe trzeba zapłacić. To dałoby możliwość darmowego pozostawienia auta mieszkańcom, którzy chcą pozałatwiać swoje sprawy w centrum Gorzowa – mówi Śliwińska.

Jeżeli przetarg zostanie ogłoszony w marcu, jego rozstrzygnięcia możemy spodziewać się w kwietniu. A to oznacza, że płatne parkowanie będzie obowiązywać jeszcze od tego roku. Co istotne, to zewnętrzna firma będzie pobierać opłaty za parkowanie i zarządzać obiektem, a nie Filharmonia Gorzowska. 

A co na to wszystko Urząd Miasta Gorzowa? - Argumenty, które przekazuje filharmonia są racjonalne, ponieważ musi ponosić ogromne koszty utrzymania. Natomiast z obserwacji pracowników filharmonii wynika, że parking stał się po prostu garażem. Mieszkańcy zostawiają tam swoje samochody na długie tygodnie i w ten sposób blokują miejsca parkingowe dla osób, które chcą udać się do centrum, aby załatwić swoje sprawy. Rozwiązanie, które proponuje Filharmonia Gorzowska powinno ten problem rozwiązać – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. 
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości