Wiadomości

Nowoczesne składy wjechały na lubuskie tory

3 grudnia 2020, 10:40
foto: Kamil Lewera, Radio PLUS
Na ten tabor czekaliśmy ponad 2 lata. 16 listopada 2018 roku Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego podpisał umowę na dostawę nowych, trójczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych. Dziś nowe pociągi zaprezentowano na peronie 2 stacji Gorzów Wielkopolski.

To właśnie z myślą o mieszkańcach północnej części województwa lubuskiego zostały zakupione te składy. - Największe natężenie ruchu jest na drodze krajowej 203 Krzyż – Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn. Jest to zatem dobra wiadomość dla północy naszego regionu, co nie jest bez znaczenia z uwagi na zrównoważony rozwój naszego województwa – powiedziała podczas podpisywania umowy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polek.
 

Czym różnią się nowe składy od tych jeżdżących do tej pory na trasie z Kostrzyna przez Gorzów do Krzyża? Przede wszystkim nowe pojazdy mają być dłuższe, bo jak wskazuje specyfikacja – będą trójczłonowe, czyli złożone z trzech części. Wszystkie obecne spalinowe zespoły trakcyjne użytkowane przez województwo lubuskie były dwuczłonowe. W dniach największego szczytu komunikacyjnego przewoźnik łączył ze sobą dwa składy i taki zestaw kursował na trasie pomiędzy Kostrzynem a Poznaniem.

Impulsy od Newagu będą mogły przewieźć blisko 400 pasażerów, w tym 150 osób na miejscach siedzących, poruszając się z prędkością 130 km/h. Pojazdy wyposażone będą w WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz porty USB. Osoby niepełnosprawne będą mogły podróżować w bezpieczny i komfortowy sposób, ułatwia to montaż wind czy też przystosowanie wnętrza pojazdu. Wyznaczone zostały też specjalne miejsce do przewożenia rowerów. Dodatkowo pojazd będzie wyposażony w system zliczania pasażerów, monitoring wnętrza oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu.

Dziś nowe pociągi zostały oficjalnie zaprezentowane na stacji Gorzów Wielkopolski. Pojazdy do ciągłego ruchu mają być włączone od nowego rozkładu jazdy, czyli od 13 grudnia 2020 roku. Podczas konferencji została również podpisana warta 1 mld zł umowa między POLREGIO a samorządem województwa na organizację przewozów w regionie na najbliższe 10 lat.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

1/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

2/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

2/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

3/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

3/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

4/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

4/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

5/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

5/5 Impulsy Newagu w Gorzowie

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości