Wiadomości

Oszustwo na wypadek. Seniorka chciała wypłacić oszustom 80 tys. euro

10 listopada 2020, 10:44
fot. Lubuska policja
Policjanci z Gorzowa otrzymali zgłoszenia o kilku próbach oszustwa na wypadek. Złodzieje dzwonili do seniorów i przekonywali, że ich bliska osoba spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze, aby nie trafiła do więzienia. W jednej z sytuacji 70-letnia kobieta zgłosiła w banku chęć wypłaty 80 tysięcy euro, ale pracownik placówki szybko zareagował i powiadomił policję.

Gorzowscy policjanci otrzymali informacje o kilku próbach oszustwa na wypadek, zarówno w samym Gorzowie, jak i w okolicznych miejscowości. Do seniorów dzwoniła kobieta, która przekonywała, że jest ich córką lub synową i uległa wypadkowi. Zapłakana przekonywała, że jedynym warunkiem, by nie trafić do więzienia jest wpłata gotówki.

- Jedna z rozmów z 88-letnią mieszkanką Janczewa szybko się jednak zakończyła. Kobieta poszła do pokoju obok, gdzie była jej córka. W tym momencie połączenie zostało zerwane. Natomiast w Bogdańcu do 70-latki zadzwoniła kobieta, która podawała się za jej synową. Po wypadku potrzebowała pieniędzy, by nie trafić do więzienia. Starsza kobieta pojawiła się w banku w Gorzowie Wielkopolskim, by wypłacić 80 tysięcy euro. Pracownik banku zorientował się jednak, że może dojść do oszustwa, dlatego poinformował policjantów. Właściwa reakcja zapobiegła utracie oszczędności – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

To nie pierwszy raz, kiedy oszuści dzwonią do seniorów i podają się za bliskie osoby. Historie są podobne i mogą dotyczyć wypadku, wnuczka czy rzekomej akcji policji. Zawsze jednak takie działania przestępców mają doprowadzić do wypłaty lub przelewu pieniędzy. Dlatego policjanci przypominają, aby w tego typu przypadkach weryfikować informacje, które usłyszymy.

- Ważna jest także reakcja pracowników banku, którzy często stanowią ostatnią szansę na zatrzymanie wypłaty. Dlatego policjanci na ten temat rozmawiają także z instytucjami finansowymi. Temat oszustw warto poruszać przy każdej rozmowie z bliskimi, zwłaszcza starszymi, gdyż to oni najczęściej stają się ofiarami przestępców.– podkreśla Jaroszewicz.
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości