Oszustwo na wypadek. Seniorka chciała wypłacić oszustom 80 tys. euro

10 listopada 2020, 10:44
fot. Lubuska policja
Policjanci z Gorzowa otrzymali zgłoszenia o kilku próbach oszustwa na wypadek. Złodzieje dzwonili do seniorów i przekonywali, że ich bliska osoba spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze, aby nie trafiła do więzienia. W jednej z sytuacji 70-letnia kobieta zgłosiła w banku chęć wypłaty 80 tysięcy euro, ale pracownik placówki szybko zareagował i powiadomił policję.

Gorzowscy policjanci otrzymali informacje o kilku próbach oszustwa na wypadek, zarówno w samym Gorzowie, jak i w okolicznych miejscowości. Do seniorów dzwoniła kobieta, która przekonywała, że jest ich córką lub synową i uległa wypadkowi. Zapłakana przekonywała, że jedynym warunkiem, by nie trafić do więzienia jest wpłata gotówki.

- Jedna z rozmów z 88-letnią mieszkanką Janczewa szybko się jednak zakończyła. Kobieta poszła do pokoju obok, gdzie była jej córka. W tym momencie połączenie zostało zerwane. Natomiast w Bogdańcu do 70-latki zadzwoniła kobieta, która podawała się za jej synową. Po wypadku potrzebowała pieniędzy, by nie trafić do więzienia. Starsza kobieta pojawiła się w banku w Gorzowie Wielkopolskim, by wypłacić 80 tysięcy euro. Pracownik banku zorientował się jednak, że może dojść do oszustwa, dlatego poinformował policjantów. Właściwa reakcja zapobiegła utracie oszczędności – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

To nie pierwszy raz, kiedy oszuści dzwonią do seniorów i podają się za bliskie osoby. Historie są podobne i mogą dotyczyć wypadku, wnuczka czy rzekomej akcji policji. Zawsze jednak takie działania przestępców mają doprowadzić do wypłaty lub przelewu pieniędzy. Dlatego policjanci przypominają, aby w tego typu przypadkach weryfikować informacje, które usłyszymy.

- Ważna jest także reakcja pracowników banku, którzy często stanowią ostatnią szansę na zatrzymanie wypłaty. Dlatego policjanci na ten temat rozmawiają także z instytucjami finansowymi. Temat oszustw warto poruszać przy każdej rozmowie z bliskimi, zwłaszcza starszymi, gdyż to oni najczęściej stają się ofiarami przestępców.– podkreśla Jaroszewicz.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości