Wiadomości

Kary za śmiecenie w lesie wzrosną dziesięciokrotnie

28 lipca 2020, 16:40, red
fot. archiwum
Ministerstwo środowiska przygotowało projekt uchwały, który zakłada podwyższenie kary za wywóz odpadów do lasu. Kara ma wzrosnąć dziesięciokrotnie, z 500 zł do 5 tys. zł. Ponadto śmieciarz będzie musiał przez miesiąc sprzątać las w ramach prac społecznych.
- Wypowiadamy z Lasami Państwowymi wojnę leśnym śmieciarzom. Po pierwsze stawiamy na nieuchronność kary dla leśnych wandali, aby ich czyny nie pozostawały bez konsekwencji. Po drugie na dolegliwość kary. Znacznie wyższe grzywny i przede wszystkim obowiązek posprzątania po sobie na własny koszt. Jestem przekonany, że taka bezkompromisowa walka o czystość naszej przyrody szybko przyniesie wymierne efekty i lasy odetchną - podkreślał we wtorek 28 lipca Michał Woś, minister środowiska.

Ministerstwo wraz z Lasami Państwowymi przygotowało projekt ustawy, który zakłada dziesięciokrotne podwyższenie kary dla osób zaśmiecających las.

Obecnie kara za wywożenie śmieci do lasu wynosi 500 zł, o ile oczywiście uda się ustalić sprawcę. Natomiast po zmianach śmieciarze będą musieli zapłacić 5 tys. zł kary. Kolejną ważną zmianą jest to, że osoba wywożąca odpady do lasu, będzie miała obowiązek posprzątania terenu, nie tylko po sobie, ale również po innych. Wszystko w ramach prac społecznych, które będą trwały miesiąc. Ponadto ma zostać zwiększona ilość fotopułapek, które pozwolą ustalić osoby zaśmiecające las.

Problem śmieci w podgorzowskich lasach był wielokrotnie poruszany na portalu gorzowianin.com. Wiele miejsc stało się dzikimi wysypiskami na których można było znaleźć dosłownie każdy rodzaj śmieci – od odpadów budowlanych, poprzez sprzęt agd, meble, plastikowe butelki aż po opony i części samochodów.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości