Wiadomości

Jest decyzja w sprawie elektryfikacji LK203!

23 kwietnia 2020, 16:09
Kilka dni temu na branżowych stronach internetowych dotyczących kolei w Polsce, pojawiła się lakoniczna informacja dotycząca zadań inwestycyjnych na perspektywę 2021-2027 z realizacją do 2040 r. My dotarliśmy do tego dokumentu i na podstawie zapisów w nim zawartych, dowiedzieliśmy się, jaka będzie kolejowa przyszłość regionu gorzowskiego i linii 203.

Już rok temu miały pojawić się wyniki studium wykonalności dotyczącego ewentualnej elektryfikacji linii kolejowej numer 203 na odcinku od Piły przez Krzyż i Gorzów do Kostrzyna nad Odrą. Od lat też organizowano wiele konferencji prasowych, snuto plany, apelowano o podłączanie do sieci jedynego miasta wojewódzkiego, który tej możliwości jest pozbawione.

W umieszczonym wykazie zadań inwestycyjnych na perspektywę 2021-2027 z realizacją do 2040 r., w dziale zadań ponadregionalnych znaleźliśmy zapisy dotyczące najbardziej interesującego nas odcinka. Dziś już wiemy, że PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały już wariant planowanej inwestycji. Zakłada on przede wszystkim elektryfikację odcinków Piła – Krzyż, Krzyż – Gorzów Wielkopolski oraz Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn. Co więcej, pomiędzy Bydgoszczą a Piłą prędkość pociągów ma zostać zwiększona do 200 km/h, a między Piłą a Kostrzynem do 160 km/h.

- Planowa jest przebudowa peronów na stacjach i przystankach zwiększy komfort podróży, wymiana torów zapewni natomiast sprawny i bezpieczny ruch kolejowy oraz zwiększy przepustowość trasy, na którą będzie mogła wyjechać większa liczba pociągów – wyjaśnia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Planowane prace na liniach kolejowych nr 18 i 203 etap I (Bydgoszcz – Piła), II (Piła – Krzyż), III (Krzyż – Gorzów Wielkopolski) oraz IV (Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn) planowane są do realizacji po 2023 r., po zakończeniu opracowywania dokumentacji, uzyskaniu finansowania i wybraniu wykonawcy robót. Przypomnijmy, że zgodnie z wykazem, realizacja zadań inwestycyjnych może potrwać do 2040 roku.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości