Jest decyzja w sprawie elektryfikacji LK203!

23 kwietnia 2020, 16:09
Kilka dni temu na branżowych stronach internetowych dotyczących kolei w Polsce, pojawiła się lakoniczna informacja dotycząca zadań inwestycyjnych na perspektywę 2021-2027 z realizacją do 2040 r. My dotarliśmy do tego dokumentu i na podstawie zapisów w nim zawartych, dowiedzieliśmy się, jaka będzie kolejowa przyszłość regionu gorzowskiego i linii 203.

Już rok temu miały pojawić się wyniki studium wykonalności dotyczącego ewentualnej elektryfikacji linii kolejowej numer 203 na odcinku od Piły przez Krzyż i Gorzów do Kostrzyna nad Odrą. Od lat też organizowano wiele konferencji prasowych, snuto plany, apelowano o podłączanie do sieci jedynego miasta wojewódzkiego, który tej możliwości jest pozbawione.

W umieszczonym wykazie zadań inwestycyjnych na perspektywę 2021-2027 z realizacją do 2040 r., w dziale zadań ponadregionalnych znaleźliśmy zapisy dotyczące najbardziej interesującego nas odcinka. Dziś już wiemy, że PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały już wariant planowanej inwestycji. Zakłada on przede wszystkim elektryfikację odcinków Piła – Krzyż, Krzyż – Gorzów Wielkopolski oraz Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn. Co więcej, pomiędzy Bydgoszczą a Piłą prędkość pociągów ma zostać zwiększona do 200 km/h, a między Piłą a Kostrzynem do 160 km/h.

- Planowa jest przebudowa peronów na stacjach i przystankach zwiększy komfort podróży, wymiana torów zapewni natomiast sprawny i bezpieczny ruch kolejowy oraz zwiększy przepustowość trasy, na którą będzie mogła wyjechać większa liczba pociągów – wyjaśnia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Planowane prace na liniach kolejowych nr 18 i 203 etap I (Bydgoszcz – Piła), II (Piła – Krzyż), III (Krzyż – Gorzów Wielkopolski) oraz IV (Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn) planowane są do realizacji po 2023 r., po zakończeniu opracowywania dokumentacji, uzyskaniu finansowania i wybraniu wykonawcy robót. Przypomnijmy, że zgodnie z wykazem, realizacja zadań inwestycyjnych może potrwać do 2040 roku.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości