W Gorzowie pojawią się elektryczne hulajnogi

19 stycznia 2020, 18:30, ak
fot. Marcin Kluwak
Gorzów będzie kolejnym miastem, w którym pojawią się elektryczne hulajnogi Blinkee.city. Jednoślady na minuty będzie można wypożyczyć w naszym mieście już w marcu 2020 roku.

W ubiegłym roku na wniosek uczniów gorzowskich szkół, radna Marta Bejnar-Bejnarowicz pytała się prezydenta Gorzowa czy w mieście zostaną wprowadzone elektryczne hulajnogi, jako alternatywny sposób poruszania się po Gorzowie. Wiceprezydent Agnieszka Surmacz odpowiedziała wówczas, że wprowadzenie wypożyczalni elektrycznych hulajnóg wiąże się z zaproszeniem zewnętrznej firmy, która chciałaby takie przedsięwzięcie zrealizować.

- Hulajnoga elektryczna jako alternatywny środek transportu w mieście mogłaby zostać oceniona pozytywnie, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, jednak na chwilę obecną do Urzędu Miasta Gorzowa nie wypłynęły żadne oferty od potencjalnych firm. Liczne remonty i przebudowy dróg nie sprzyjają obecnie wprowadzeniu takiej usługi w mieście. Nie bez znaczenia jest fakt, że ukształtowanie terenu w Gorzowie nie zachęca również do wprowadzenia takiej usługi w naszym mieście - mówiła w listopadzie 2019 roku wiceprezydent Agnieszka Surmacz.

Jednak się jak okazało, znalazła się chętna firma do wprowadzenia elektrycznych hulajnóg na teren Gorzowa. Już w marcu 2020 roku na ulicach naszego miasta pojawią się elektryczne hulajnogi na minuty za sprawą współpracy z największą polską siecią Blinkee.city.

Póki co, firma nie zdradza zbyt wielu szczegółów na temat funkcjonowania systemu w Gorzowie. Nie wiadomo ile hulajnóg będzie można wypożyczyć i w jakich lokalizacjach pojawią się. Dla porównania na terenie Płocka do wypożyczenia jest 60 elektrycznych hulajnóg, w Ostrowie Wielkopolskim 34, w Lublinie 35, a w Toruniu aż 66 hulajnóg. Bazując na przykładzie Płocka - użytkownik będzie musiał zapłacić 2,5 zł opłaty startowej za uruchomienie hulajnogi. Następnie za każdą kolejną minutę będzie płacił 0,49 zł. Z kolei postój hulajnogi kosztuje 9 gr za minutę.

Aby skorzystać z hulajnogi trzeba będzie pobrać i zainstalować na naszym telefonie specjalną aplikację. Następnie zeskanować kod QR widoczny na hulajnodze, która zostanie od razu odblokowana i automatycznie się uruchomi. Pojazd będzie już gotowy do jazdy. Hulajnogi, które pojawią się w Gorzowie są jednoosobowe, mają ograniczenie do 25 km/h, światła LED z przodu i z tyłu, a także dwa, niezależne od siebie hamulce - elektryczny oraz intuicyjny.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości