Gorzowski szpital na nowo otworzył oddział nefrologii

3 października 2019, 08:36, inf. prasowa WszZ
fot. Agnieszka Wiśniewska/WszZ
Po kilkumiesięcznej przerwie Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przywrócił funkcjonowanie Oddziału Nefrologii. Oddział nie tylko wznowił działalność. Zmienił też nazwę i znacznie poszerzył zakres świadczonych usług. Było to możliwe dzięki zatrudnieniu znanego i cenionego lekarza Krzysztofa Pabisiaka, który objął kierownictwo nowego Oddziału Nefrologii i Transplantologii Klinicznej.

Z powodu braku lekarzy oddział nefrologii w gorzowskim szpitalu, jako odrębna jednostka, nie działał od początku maja 2019. Wszyscy jego pacjenci na leczenie byli kierowani do Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. W tym czasie zarząd lecznicy podejmował wiele intensywnych działań zmierzających do przywrócenia pracy oddziału nefrologii. Udało się to na początku września, gdy współpracę z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie podjął dr Krzysztof Pabisiak, specjalista z 20-letnim stażem, który od początku jej powstania pracował w Klinice Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Tam zajmował się pacjentami z chorobami nerek w różnym stadium choroby. Uczestniczył też w pracach zespołu transplantacyjnego Akademii Medycznej w Szczecinie.

- W mojej praktyce medycznej wielokrotnie spotykałem i leczyłem chorych z Gorzowa i okolic. Moje przyjście do Gorzowa oznacza, że pacjenci z tej część województwa lubuskiego nie będą musieli wyjeżdżać do Szczecina, Poznania czy Wrocławia, a będą mogli uzyskać pełne leczenie tu na miejscu – mówi dr Krzysztof Pabisiak. - Tutaj będziemy też mogli przygotować pacjentów do leczenia nerkozastępczego i pomagać im w dostaniu się na listę oczekujących do transplantacji – dodaje.

Ambicją nowego kierownika oddziału jest też stworzenie zespołu specjalistów, którzy zajmą się m.in. osobami z cukrzycą - najczęstszą przyczyną chorób nerek. Niebawem do zespołu ma dołączyć radiolog, chirurg naczyniowy, radiolog interwencyjny, angiolog i nefrolog.

W reaktywowanym we wrześniu samodzielnym Oddziale Nefrologii i Transplantologii do dyspozycji pacjentów jest 8 łóżek. Pacjentami opiekują się 3 lekarze, 5 pielęgniarek i 1 położna. Hospitalizacja odbywa się w pokojach dwuosobowych TV. Dla pacjentów jest też przygotowany aneks kuchenny i miejsce, w którym mogą swobodnie spotkać się np. z rodziną.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x