Kiedy ruszy sezon grzewczy w Gorzowie?

19 września 2019, 14:00, ak
Mieszkańcy bloków polegających pod Spółdzielnię Mieszkaniową Metalowiec i Staszica nie będą już marznąć w swoich mieszkaniach. Władze obu spółdzielni wystąpiły z wnioskiem do PGE Gorzów o włączenie ogrzewania w blokach. Z kolei pozostałe spółdzielnie analizują, kiedy rozpocząć sezon grzewczy.

Od kilku dni do portalu gorzowianin.com zgłaszają się mieszkańcy Gorzowa, którzy dopytują się kiedy w końcu ruszy sezon grzewczy. Czytelnicy podkreślają, że temperatury na dworze coraz niższe, przez co mieszkania się wychładzają. - Dzwoniłam do Spółdzielni Mieszkaniowej Górczyn. Powiedziano mi, że nie mają póki co w planach włączenia centralnego ogrzewania, ponieważ w przyszłym tygodniu ma być o wiele cieplej. Szkoda tylko, że podczas ostatnich nocy jest poniżej 10 stopni Celsjusza, przez to mieszkania się wychładzają. Jak trzeba, to nie grzeją. A jak nie trzeba, to grzeją tak jak w maju – podkreśla pani Natalia. - Od tygodnia w blokach jest jakiś koszmar. W mieszkaniach mamy pod 12-16 stopni. Kiedy w końcu zaczną grzać – pyta się pan Remigiusz.

O tym, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy decydują władze poszczególnych spółdzielni i wspólnot, a w ADM-ach decyzję podejmuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Teoretycznie sezon grzewczy powinien się rozpocząć, gdy istnieje ryzyko, że temperatura w pokojach w mieszkaniach spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza, a w łazienkach poniżej 24 stopni. Natomiast temperatura na dworze przez kolejne trzy dni będzie utrzymywała się poniżej 8 stopni Celsjusza – mowa o temperaturach w nocy.

Jak się okazuje, niektóre gorzowskie spółdzielnie już rozpoczęły sezon grzewczy, inne ciągle się nad tym zastanawiają. Kluczowe są tutaj również telefony od mieszkańców, którzy zgłaszają potrzebę włączenia ogrzewania w danym bloku. Takie telefony poskutkowały w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej Staszica, która odbierała codziennie blisko 30 telefonów od mieszkańców z prośbą o włączenie ogrzewania.

- Telefony od naszych mieszkańców to taka forma sondażu, która pokazuje czy rzeczywiście jest potrzeba włączenia ogrzewania. Oczywiście patrzymy się również na prognozy pogody. W czwartek 19 września wystąpiliśmy z wnioskiem do gorzowskiej elektrociepłownio o włączenie ogrzewania we wszystkich blokach, które podlegają pod Spółdzielnię Mieszkaniową Staszica. W weekend ciepłe kaloryfery powinni mieć mieszkańcy wszystkich bloków – mówi Marek Puchalski, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Staszica.
Również we czwartek 19 września z wnioskiem do PGE Gorzów o włączenie centralnego ogrzewania zwróciła się Spółdzielnia Mieszkaniowa Metalowiec. - Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców. Patrzymy się na prognozy pogody, ale również na prośby lokatorów, którzy proszą o włączenie ogrzewania. Dlatego postanowiliśmy już rozpocząć sezon grzewczy – komentuje Krzysztof Kaczanowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec.

Mieszkańcy bloków, które podlegają pod SM Staszica i SM Metalowiec powinni odkrecić zawory w swoich grzejnikach, tak aby nie zapowietrzyć instalacji. Z kolei jeżeli chodzi o Spółdzielnię Mieszkaniową Górczyn, to decyzję w sprawie ogrzewania podejmą pod koniec miesiąca i ogrzewanie włączą prawdopodobnie na początku października. Również Gorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa póki co nie zamierza włączyć ogrzewania – mają pojedyncze zgłoszenia od mieszkańców oraz analizują prognozy pogody.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości