Wiadomości

Gorzów: Łąka kwietna, zamiast trawnika

29 lipca 2019, 10:42, red
Mieszkańcy Gorzowa chcą, aby miasto stało się bardziej zielone i przyjazne, a wyschnięte trawniki zastąpić łąkami kwietnymi. Jak się okazuje, władze Gorzowa w końcu wysłuchały głosów mieszkańców i już jesienią 2019 roku w mieście powstanie pierwsza łąka kwietna.

Czerwcowe upały dały się we znaki nie tylko mieszkańcom Gorzowa, ale również trawnikom. Na skwerach, w parkach i w pasach drogowych trawa po prostu wyschła, niestety pomimo tego, służby miejskie kosiły trawniki w kłębach kurzu. Dlatego też zdaniem mieszkańców, trawniki w Gorzowie lepiej zastąpić łąkami kwietnymi.

Z roku na rok zastępowanie trawników łąkami kwietnymi jest coraz bardziej popularne i takie rozwiązania wprowadzają kolejne miasta. Łąki kwietne powstały już m.in. w Katowicach, Rybniku, Świdnicy, Kutnie, Białymstoku, Słupsku, Łodzi czy Szczecinie.

Jak podkreśla fundacja "Łąka", łąki kwietne to przyjazna środowisku alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników - nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające, dlatego oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Dodatkowo łąki kwietne obniżają temperaturę w mieści i pełnią funkcję antysmogową. Eksperci przyznają, że metr kwadratowy takiej łąki kwietnej wyłapuje tyle pyłów, co pięcioletnie drzewo.

Ankieta

Łąki kwietne, zamiast trawników

  • Już dawno powinny być w Gorzowie45.43%
  • Świetne rozwiązanie35.88%
  • Nie podoba mi się ten pomysł2.63%
  • Wolę trawniki11.22%
  • Jest mi to obojętne3.74%
  • Nie mam zdania1.11%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1257

Dlatego też grupa gorzowian chciała założenia łąk kwietnych w kilku lokalizacjach w mieście m.in. w pasie Al. ks. Andrzejewskiego, na błoniach przy filharmonii czy w parku 750-lecia. Jak się okazuje, wcześniej miasto nie było w ogóle zainteresowane utworzeniem łąk kwietnych w Gorzowie. Teraz, urzędnicy zmienili zdanie.

Okazuje się, że władze Gorzowa analizowały możliwość utworzenia łąk kwietnych w mieście i nawiązało w tej sprawie kontakt z fundacją "Łąka" oraz z zarządem zieleni w Warszawie, który od trzech lat zakłada i utrzymuje łąki kwietne w obrębie nadzorowanych terenów zielonych.

Z fundacji "Łąka" miasto uzyskało wstępną deklarację wykonania łąki kwietnej o powierzchni 100-200 m.kw. na terenie Gorzowa jesienią 2019 roku. - - Obecnie trwają ustalenia odnośnie wytypowania potencjalnych miejsc, gdzie łąka kwietna mogłaby zostać założona i prawidłowo funkcjonować – informuję urzędnicy.

Według wstępnej analizy, koszt założenia łąki kwietnej to około 20-30 zł netto za 1 m.kw. Co istotne, miasto zamierza zrealizować łąki kwietne na terenie Gorzowa i ta inwestycja zostanie wzięta pod uwagę podczas planowania budżetu miasta na utrzymanie zieleni w 2020 roku.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości