Wiadomości

Strajk nauczycieli: Które szkoły będą protestować?

4 kwietnia 2019, 14:30, red
W poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się ogólnopolski strajk nauczycieli do którego włączają się szkoły z Gorzowa, gminy Kłodawa, Santok, Deszczno i Lubiszyn. Do strajku przystąpi łącznie 80 placówek z Gorzowa i okolicznych gmin. Natomiast protestować nie będzie 8 szkół.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotowuje się do ogólnopolskiego strajku nauczycieli, który rozpocznie się w poniedziałek 8 kwietnia. Zanim placówki mogły przyłączyć się do strajku, trzeba było w nich przeprowadzić referendum. Oczywiście nie wszystkie szkoły to zrobiły. Tylko jednej szkole w okręgu gorzowskim, pomimo przeprowadzonego referendum, strajk się nie odbędzie - była to szkoła podstawowa z Lubiszyna.

W okręgu gorzowskim będzie strajkować łącznie 80 placówek – są to szkoły oraz przedszkola z Gorzowa, gminy Kłodawa, Santok, Deszczno i Lubiszyn.

- W Gorzowie będą to wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie oraz prawie wszystkie przedszkola. Strajkować nie będzie jedynie Przedszkole Miejskie nr 2 i nr 18 oraz Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1. Z kolei w gminie Lubiszyn nie będzie strajkowała szkoła podstawowa w Lubiszynie oraz w Stawie. Natomiast w gminie Santok do protestu nie przyłączą się przedszkola w Lipkach Wielkich i Santoku. A w gminie Deszczno nie będzie strajkowało przedszkole w Deszcznie – wylicza Barbara Zajbert, przewodnicząca gorzowskiego oddziału ZNP.

Niektóre przedszkola wywiesiły na swoich drzwiach kartki z informacjami o tym, że dana placówka przystępuje do strajku i nauczyciele proszą rodziców o wyrozumiałość oraz o zrozumienie tej szczególnej sytuacji w jakiej znaleźli się pracownicy oświaty. Dlatego też nauczyciele proszą rodziców o zapewnienie opieki dzieciom na czas strajku.

Z kolei magistrat podkreśla, że został powołany specjalny zespół, który analizuje możliwości miasta, jeżeli chodzi o pomoc w zapewnieniu opieki dzieciom na czas strajku. - Niestety problemem są przepisy prawne, które nas ograniczają. Nie możemy zebrać wszystkich dzieci w jednym miejscu i wziąć za nich odpowiedzialności, bo na to po prostu nie pozwala prawo. Tutaj cała odpowiedzialność spada na dyrektorów szkół, ponieważ to oni muszą zapewnić bezpieczeństwo i nadzór nad uczniami. Dlatego też od pierwszego dnia strajku, dyrektorzy placówek będą zwoływali codziennie rano rady pedagogiczne, aby zobaczyć ilu będzie nauczycieli. Jeżeli okaże się, że nie będzie miał kto zająć się dziećmi, to taka szkoła zostanie po prostu zamknięta – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Strajk rozpoczyna się w poniedziałek 8 kwietnia i potrwa do odwołania. Tym samym egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów zostaną odwołane. Co istotne, udział w proteście biorą nie tylko nauczyciele, ale również cała administracja danej placówki, woźne czy nawet kucharki. Jest to każda grupa pracowników, oprócz dyrektora danej szkoły.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości