Skażona woda na gorzowskiej Słowiance

27 kwietnia 2018, 18:14, mati
fot. Anna Kluwak
Basen rekreacyjny na gorzowskiej Słowiance został dziś zamknięty przez gorzowski Sanepid. Jak dowiedział się portal gorzowianin.com, w wodzie wykryto groźną bakterię pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Słowianka nie informuje swoich klientów o przyczynach zamknięcia basenu rekreacyjnego. Na stronie internetowej oraz na portalu społecznościowym jest tylko informacja o tym, że ta część basenu jest nieczynna. Wiemy też, że zajęcia szkoły pływania, zaplanowane na sobotę (28 kwietnia) zostały odwołane „z przyczyn technicznych”.

Stosowna notatka pojawiła się dopiero w mało widocznym dziale Newsleter/parametry/jakość wody. W komunikacie wyadnym przez Zarząd czytamy: "Zarząd Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego „Słowianka” Sp. z o.o. informuje, że po otrzymaniu wyników badań zleconych we własnym zakresie, tylko i wyłącznie w basenie rekreacyjnym doszło do przekroczenia parametrów mikrobiologicznych- Pseudomonas Aeruginosa . W celu dostosowania wymogów wody do rozporządzenia Ministra Zdrowia i ponownego badania wody, basen rekreacyjny zamknięty pozostanie do środy 2 maja. Ponowne otwarcie planowane jest na czwartek 3 maja".

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) to jedna z najniebezpieczniejszych bakterii-jest odporna na powszechnie stosowane środki dezynfekujące, łatwo rozmnaża się w wodzie i niewiele jej trzeba do przeżycia. Jednak najgorsze jest to, że wykazuje odporność na większość antybiotyków, co utrudnia leczenie chorób przez nią spowodowanych. Tych jest kilka. Najmniej dotkliwe to infekcje skóry, zakażenie dróg moczowych, a te bardziej poważne to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kości, szpiku czy osierdzia.

Podobny przypadek do tego, jaki ma miejsce w Gorzowie, wykryto w 2017 roku na basenie w Zabrzu. Tam, według dyrekcji placówki, nieproszonego gościa na basen „dostarczył” jeden z klientów. Jest to ściśle związane z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej. W Zabrzu walka z tą bakterią trwała przez tydzień. Basen rekreacyjny w Gorzowie ma być otwarty 3 maja. Czynny jest basen sportowy i strefa saun.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości