Wiadomości

Zakaz robienia zdjęć w sklepie? Masz do tego prawo

23 lutego 2018, 17:39, red/inf. prasowa
fot. gorzowianin.com
Chcesz porównać ceny w różnych sklepach i robisz zdjęcie danego produktu, a zza regału wyłania się ochroniarz i zabrania? Jak się okazuje, klient ma prawo do robienia zdjęć w sklepach. Urząd Ochrony Klientów i Konkurencji zwrócił się z prośbą do największych sieci handlowych z prośbą do wyjaśnienia.

Zapewne spotkaliście się z tym, że chcieliście w danym sklepie zrobić zdjęcie produktu, aby porównać go z innym i wybrać dla siebie najkorzystniejszą cenę. Jednak podchodzi do was ochroniarz bądź pracownik sklepu i zabrania robienia zdjęć. Ponadto w wielu sklepach nie można zeskanować kodów kreskowych, pomimo dostępnych skanerów.

Dlatego też Urząd Ochrony Klientów i Konkurencji wystąpił do 25 przedsiębiorców prowadzących duże sieci handlowe z prośbą o wyjaśnienia. Wszystko przez to, że klient ma prawo porównywać ceny, zabranianie mu tego można uznać za nieuczciwą praktykę rynkową.

- Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia - podkreśla Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Klientów i Konkurencji.

W związku ze skargami klientów, UOKiK wystąpił pod koniec stycznia do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza 14 firm prowadzących sieci handlowe, m.in. Auchan, Tesco, Carrefour, Biedronkę, Żabkę, Castoramę. Wysłał też pisma do 11 innych przedsiębiorców, m.in. prowadzących sklepy Lewiatan, Rossmann, Piotr i Paweł, Top Market.

Ostrzega w nich, że zakaz fotografowania czy skanowania utrudnia konsumentom porównywanie cen. Może to stanowić nieuczciwą praktykę rynkową naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. A za to może grozić kara pieniężna do 10 proc. obrotu osiągniętego przez firmę w poprzednim roku.

Na razie UOKiK prosi przedsiębiorców o wyjaśnienia. Chce się dowiedzieć, czy zdarzają się tam takie praktyki, czy istnieją wewnętrzne regulaminy dotyczące fotografowania lub skanowania i czy w związku z zastrzeżeniami prezesa urzędu firmy zamierzają zmienić swoją politykę w tej kwestii.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości