Wtorkowa sesja Rady Miasta Gorzowa rozpoczęła się od zmian personalnych. Radni zajęli się wnioskiem o odwołanie Anny Kozak z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gorzowa. To konsekwencja jej decyzji o opuszczeniu szeregów Koalicji Obywatelskiej.
Głosowanie miało charakter tajny. Z protokołu komisji skrutacyjnej wynika, że wzięło w nim udział 25 radnych. Za odwołaniem wiceprzewodniczącej zagłosowało dokładnie 13 radnych, czyli osiągnięto wymagane przepisami minimum. Przeciwko wnioskowi opowiedziało się 10 osób, a 2 wstrzymały się od głosu. Aby ostatecznie zatwierdzić ten wynik, rada podjęła oficjalną uchwałę.
W tym głosowaniu 14 radnych było za, 8 przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Podczas dzisiejszych obrad nikt nie został powołany na jej miejsce, ponieważ urzędnicy zdecydowali o zdjęciu tego punktu z porządku obrad, a fotel wiceprzewodniczącego pozostanie na razie nieobsadzony.
Po ogłoszeniu wyników głosowania głos zabrała sama Anna Kozak, która połączyła decyzję radnych ze swoim wcześniejszym odejściem z partii i rozpoczęciem działalności jako radna niezależna. Przypomniała, że oddało na nią głos 1145 mieszkańców.
- Mandaty, stanowiska i tytuły mogą zostać odebrane. Jednak nie można odebrać człowiekowi uczciwości, determinacji oraz odwagi do mówienia prawdy. Trudno tego nie zauważyć, że dzieje się to dokładnie w tym momencie, w którym podjęłam decyzję o opuszczeniu klubu - mówiła podczas sesji radna Anna Kozak.
Radna odniosła się bezpośrednio do wniosku o wygaszenie jej mandatu, który pojawił się wczoraj w przestrzeni publicznej. Odpierała zarzuty o konflikt interesów i rzekome zabieganie o stanowisko dla członka rodziny w miejskiej spółce.
- Nie zabiegałam o powołanie mojego męża do Rady Nadzorczej Spółki Miejskiej. Propozycja ta wyszła ze strony miasta i była związana z jego kompetencjami zawodowymi w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz fotowoltaiki. Mój mąż nie pobierał z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Nie otrzymywał żadnych świadczeń. Ani ja, ani moja rodzina nie uzyskaliśmy żadnych korzyści majątkowych. Kiedy pojawiły się polityczne pomówienia, od razu zrezygnował z spełnionej funkcji - tłumaczyła Anna Kozak.
Wspomniany przez radną oficjalny wniosek o podjęcie czynności w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Anny Kozak wpłynął do biura Rady Miasta Gorzowa od mieszkańca Mariusza Biernata. Pismo trafiło również do wiadomości Wojewody Lubuskiego. Mieszkaniec domaga się wszczęcia postępowania wyjaśniającego w związku z możliwym naruszeniem ustawowych zakazów dotyczących korzystania z mienia komunalnego.
Autor wniosku wskazuje na relacje gospodarcze pomiędzy podmiotami powiązanymi z rodziną radnej a Miastem Gorzów, w tym na wynajmowanie przez podmiot powiązany z rodziną radnej lokalu na potrzeby funkcjonowania Urzędu Miasta. Podnosi też kwestię pokrywania się działalności firm Anny i Roberta Kozaków oraz ich fundacji rodzinnej z obszarem działalności spółki Inneko MOS sp. z o.o.
Procedura związana z rozpatrzeniem wniosku mieszkańca będzie wyglądała identycznie jak w przypadku wcześniejszej sprawy radnego Ireneusza Zmory. Wniosek mieszkańca będzie procesowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Gorzowa.
Urzędnicy skierują również oficjalne pismo do prezydenta Jacka Wójcickiego o przygotowanie opinii prawnej w tej sprawie. Sprawa ma być objęta nadzorem prawnym Wojewody Lubuskiego.
Jak się okazało, do Rady Miasta Gorzowa wpłynęły również dwa inne wnioski o wygaszenie mandatu. - Wpłynął wniosek do Rady Miasta o wygaszenie mandatu Annie Kozak, tak samo jak wpłynął dzisiaj wniosek o wygaszenie mandatu dwóm pozostałym radnym Albertowi Madejowi i Sebastianowi Pieńkowskiemu, będzie to tak samo procedowane - komentował Piotr Wilczewski, radny Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz, jak wygląda Gorzów teraz – kamera na żywo
|
LORD OF THE DANCE - 30th Anniversary Tour
9 grudnia 2026
kup bilet |
|
NIRVANA SYMPHONIC TRIBUTE - przebojowy program na żywo w Polsce
6 listopada 2026
kup bilet |
|
Bad Boys Blue, No Mercy, Francesco Napoli i Joy
3 października 2026
kup bilet |
|
Piotr Rubik - "Psałterz wrześniowy" Koncert jubileuszowy - 20-lecie
11 kwietnia 2027
kup bilet |