Wszawica od lat budzi skrajne emocje. Wiele osób wciąż wierzy, że wszy pojawiają się tylko tam, gdzie brakuje higieny. Tymczasem jest odwrotnie – pasożyty często atakują czyste i zadbane głowy.
Problem wszawicy w przedszkolach i szkołach w Polsce nie znika. Wręcz przeciwnie – rośnie. Potwierdzają to dane firmy IQVIA. Według nich w 2024 roku w polskich aptekach sprzedano ponad 2,2 mln opakowań preparatów na wszy – poinformowało Radio Zet. Z roku na rok sprzedaż takich środków rośnie.
Do redakcji gorzowianin.com napisała pani Agnieszka, mama ucznia jednej z gorzowskich podstawówek. Jak informuje, rodzice jeszcze przed Wielkanocą dostali przez Librusa oficjalny komunikat o wszawicy. – Jak nie żółtaczka w szkołach, to teraz wszy – komentuje krótko pani Agnieszka.
Warto przypomnieć, że w pierwszym kwartale 2025 roku odnotowano wzrost zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu A na terenie Gorzowa. Przypadki żółtaczki wykryto w kilku przedszkolach i szkołach w mieście. Natomiast sanepid uruchomił specjalny punkt szczepień.
Komunikat pochodzi od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wielkopolskim. Trafił do dyrektorów szkół w Gorzowie i powiecie gorzowskim, a następnie do rodziców. To niestety nie pierwszy raz, jak dochodzi do takich sytuacji w gorzowskich szkołach, a problem powraca jak bumerang.
– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie, w związku z występującym problemem wszawicy, w trosce o zapewnienie odpowiednich, w tym higienicznych warunków pobytu dzieci, uczniów oraz innych osób w placówkach oświatowo-wychowawczych na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Powiatu Gorzowskiego, uprzejmie przypomina o konieczności prowadzenia systematycznej edukacji w tym zakresie oraz bieżącego monitorowania stanu higieny wśród dzieci i młodzieży – czytamy w komunikacie sanepidu.
Problem w tym, że nawet jeśli szkoły chcą reagować, to mają związane ręce. Sanepid nie ma dziś prawa do kontrolowania dzieci w placówkach. Nawet jeśli szkoła zdecyduje się na sprawdzenie czystości głów, potrzebna jest na to zgoda rodziców. A z tym bywa różnie – część opiekunów odmawia, twierdząc, że to narusza prywatność dziecka.
Dodatkowo, od 2008 roku wszawica nie jest już na liście chorób zakaźnych. Została z niej wykreślona decyzją Ministerstwa Zdrowia. Efekt? Sanepid nie może działać z urzędu, a rodzice nie mają obowiązku zgłaszania przypadków. W praktyce: dopóki ktoś nie przyzna się, że dziecko ma wszy – nic się nie dzieje.
Odpowiedzialność za higienę dziecka spada całkowicie na rodziców. Problem w tym, że część z nich milczy – w obawie przed wykluczeniem, stygmatyzacją, komentarzami. A to tylko sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożytów.
![]() |
Rock Sympho Show IV - 2025/2026
25 października 2025
kup bilet |
![]() |
TRASA JUBILEUSZOWA (5-LECIE)
24 maja 2026
kup bilet |
![]() |
Od Nowa: Mrozu | Zalewski | Igo | Smolik // Kev Fox | Mela Koteluk | Dawid Tyszkowski
27 lipca 2025
kup bilet |
![]() |
Diamentowy koncert 60-lecia!
12 kwietnia 2026
kup bilet |