• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów miał mieć własną gigantyczną farmę fotowoltaiczną. Co dalej z inwestycją?

11 grudnia 2023, 09:38, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W Stanowicach koło Gorzowa miała zostać wybudowana gigantyczna farma fotowoltaiczna na terenach zarządzanych przez spółkę Inneko. Według wstępnych założeń miejska farma miała być gotowa w 2024 roku i miała produkować rocznie prąd za 200 milionów złotych. Jednak inwestycja do tej pory w ogóle nie ruszyła.

- Nasze miasto zbuduje wielką słoneczną elektrownię, pierwszą w Polsce, która będzie własnością samorządu. Proces jej tworzenia już się rozpoczął. Szacuje się, że panele słoneczne mają wyprodukować rocznie prądu na około 200 milionów złotych. Koszt inwestycji to 500 milionów złotych – mówił w październiku 2022 roku Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Według ówczesnych założeń na dwóch działkach o powierzchni ponad 250 hektarów w miejscowości Stanowice, miasto Gorzów wspólnie z miejską spółką Inneko miało wybudować ogromną farmę fotowoltaiczną składającą się z aż 350 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Według wstępnych założeń inwestycja miałaby być gotowa w 2024 roku.

Jednak mamy końcówkę 2023 roku, a na temat gigantycznej inwestycji jest cisza. Dlatego też portal gorzowianin.com postanowił sprawdzić co dalej z farmą fotowoltaiczną w Stanowicach. Zapytaliśmy się wprost urzędników czy budowa już się rozpoczęła, a jeżeli nie, to kiedy to się stanie. A także miejska farma będzie gotowa.

Niestety nie mamy dobrych informacji. Na ten moment nie wiadomo kiedy prace przy budowie farmy fotowoltaicznej mogłyby się w ogóle rozpocząć.

- Inwestycja dotycząca farmy fotowoltaicznej w Stanowicach, w dalszym ciągu jest na etapie uzyskiwania odpowiednich zgód formalno-prawnych. Dodatkowo, ze względu na zmiany w prawie związanym z OZE w zakresie możliwości przyłączenia bezpośredniego, jesteśmy zmuszeni do wykonania dodatkowych analiz, które mają istotny wpływ na inwestycję oraz skutkują zmianami we wcześniej ustalonym. Jak mocno powyższe zmiany wpłyną na realizację inwestycji nie jesteśmy w stanie na ten moment określić harmonogramie - komentuje Bartosz Kmita, sekretarz Urzędu Miasta Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości