• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Podwyżka podatku od nieruchomości w Gorzowie. Prezydent zaproponował nowe stawki

6 grudnia 2023, 15:04, Anna Kluwak
fot. archiwum
Na wniosek przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa na piątek 8 grudnia została zwołana nadzwyczajna sesja w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. Stawki, które proponują władze Gorzowa, są niższe, niż te zaproponowane w październiku. Jak czytamy w projekcie uchwały, podatek ma wzrosnąć o 10%.

Podczas październikowej Sesji Rady Miasta Gorzowa radni mieli głosować nad uchwałą zakładającą rekordową podwyżkę stawki podatku od nieruchomości. Wówczas według projektu za 1 m.kw. budynku mieszkalnego należałoby zapłacić 1,15 zł, a przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza 33,10 zł za 1 m.kw. Ta propozycja spotkała się ze sprzeciwem nie tylko ze strony mieszkańców, ale również części radnych. Dlatego też uchwała została zdjęta z porządku obrad.

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki przekonywał, że miasto nie uniknie podwyżek podatku od nieruchomości i ta dyskusja na pewno wróci. Jak się właśnie okazało, przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Jan Kaczanowski zwołał na piątek 8 grudnia na godz. 14.30 nadzwyczajną Sesję Rady Miasta podczas której zostanie poddana pod głosowanie uchwała dotycząca wzrostu stawek podatku od nieruchomości.

Jak wynika z projektu, są to niższe stawki, niż proponowały władze Gorzowa w październiku. Za 1 m.kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 0,95 zł, a przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza jest to 31,54 zł za 1 m.kw.

- Podatek od nieruchomości, stanowi znaczną pozycję wśród dochodów własnych Miasta i jest jednym z podstawowych źródeł finansowania jego zadań. Podwyższenie stawek podatkowych jest konieczne, z uwagi na znaczny wzrost kosztów realizacji zadań miasta spowodowany obecną sytuacją gospodarczą. Kierując się koniecznością zapewnienia środków finansowych na zaspokojenie rosnących potrzeb w zakresie wydatków, proponuje się podniesienie stawek podatku od nieruchomości o 10% w stosunku do stawek obowiązujących w roku 2023 – tłumaczą władze Gorzowa.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m.kw. podatek wzrośnie o 4,50 zł w skali roku. W przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 100 m.kw. podatek wzrośnie o 287 zł w skali roku.

Dzięki podwyżce stawki o 10%, dochody Gorzowa z tytułu podatku od nieruchomości mają zwiększyć się w 2024 roku o około 9 mln 76 tys. zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości