• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Podwyżka podatku od nieruchomości w Gorzowie. Dyskusja odłożona w czasie

25 października 2023, 14:23, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Radni nie będą dyskutować na temat zapowiadanych podwyżek podatków od nieruchomości. Projekt uchwały został wycofany z porządku obrad środowej sesji Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Nie oznacza to, że podwyżek nie będzie.

Co roku samorządy podnoszą stawki podatku od nieruchomości, jednak nie mogą one przekraczać górnej granicy ustalonej przez ministra finansów o wskaźnik inflacji.

W środę 25 października podczas sesji Rady Miasta Gorzowa, radni mieli głosować nad uchwałą w sprawie „określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości” na 2024 rok. Projekt zakładał, że za 1 m.kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 1,15 zł, a przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza jest to 33,10 zł za 1 m.kw.

Zaproponowane stawki są rekordowe jeżeli chodzi o podwyżki, jakie miały miejsce do tej pory w Gorzowie. To podwyżka odpowiednio o 29 gr i 4,43 zł w stosunku do tego, co mieszkańcy płacili w 2023 roku. Władze Gorzowa tłumaczyły, że dzięki podwyżce o maksymalne stawki, dochody miasta z tytułu podatku od nieruchomości mają zwiększyć się w 2024 roku o około 15 mln 337 zł.

Jednak do głosowania w ogóle nie doszło, ponieważ projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad. - Po rozmowach przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa oraz radnych, prezydent Gorzowa zwrócił się z wnioskiem o wycofanie z porządku obrad w sprawie podwyższenia podatku od nieruchomości – powiedział Jan Kaczanowski, przewodniczący Rady Miasta Gorzowa.

Komisja Gospodarki i Rozwoju zaopiniowała negatywnie uchwałę o podwyżce. Aż 6 osób było przeciw. Natomiast w przypadku komisji Komisja Komisji Budżetu i Finansów tylko 2 osoby były za, a 5 przeciw. - Zdjęcie tego punktu jest efektem dyskusji radnych. Musimy jeszcze nad tym popracować. Ta uchwała z pewnością wróci, bo musimy ustalić stawki za podatek w 2024 roku - tłumaczył Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości