• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Prezydent Gorzowa jest przeciwny propozycji likwidacji województwa lubuskiego

27 listopada 2023, 09:46, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak / Instytut Sobieskiego
Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa zabrał głos w sprawie raportu Instytutu Sobieskiego, który zaproponował kilka wariantów nowego podziału województw. Jedną z nich jest likwidacja województwa lubuskiego i przyłączenia Gorzowa to Zachodniopomorskiego. Prezydent Gorzowa uważa, że jest to błąd i taka sytuacja jest nie do zaakceptowania.

Pod koniec października na portalu gorzowianin.com opisywaliśmy raport "Korekta układu województw" przygotowany przez eksperta Instytutu Sobieskiego. Autor raportu zaproponował kilka wariantów nowego podziału polskich regionów. Wśród nich było zmniejszenie liczby województw z 16 do 12, co spowodowałoby zlikwidowanie województwa lubuskiego. Gorzów Wielkopolski i północna część lubuskiego - mniej więcej do granic byłego gorzowskiego - miałyby znaleźć się w nowym, silnym i większym województwie zachodniopomorskim. Natomiast Zielona Góra i południe naszego regionu, zostałoby przyłączone do Wrocławia i województwa dolnośląskiego.

Nowe Porozumienie Paradyskie. Konferencja z udziałem prezydentów Gorzowa, Zielonej Góry i Nowej Soli

Głos w sprawie propozycji nowego podziału województw zabrał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, który wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem konferencji, która nazwana została Nowym Porozumieniem Paradyskim.

Konferencję zaplanowano na 7 grudnia o godz. 12.00 w pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie - Paradyżu. To nawiązanie historyczne, bo tam odbyło się pierwsze spotkanie paradyskie, podczas którego parlamentarzyści z ówczesnych województw gorzowskiego i zielonogórskiego, zdecydowali o kształcie województwa lubuskiego.

Na konferencję zostaną zaproszeni lubuscy samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci, parlamentarzyści i politycy, również ci, którzy podpisywali pierwsze porozumienie paradyskie.

Jak podkreślają organizatorzy, podczas konferencji chcą wskazać na zagrożenia dla województwa lubuskiego m.in. takie, jak jego całkowita likwidacja. ale porozmawiać również o przyszłości, w tym działań na rzecz równomiernego rozwoju komunikacyjnego regionu.

Prezydent Gorzowa uważa, że likwidacja województwa lubuskiego jest nie do zaakceptowania

- Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiają się mapy z nowymi propozycjami podziału administracyjnego. Nie można wykluczyć, że poza czyjąś aktywnością jest to jakaś forma prezentacji, swego rodzaju testowanie możliwych do przyjęcia w przyszłości rozwiązań. W ramach tych propozycji województwo lubuskie przestanie istnieć i zostanie przyłączone do nowych powstających dużo większych niż obecne województw. To sytuacja absolutnie nie do zaakceptowania. Stąd, między innymi, nasza próba zwrócenia uwagi szerszej opinii publicznej, nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale i wszystkich Polaków na fakt, że województwo lubuskie funkcjonuje od czasu zawarcia w 1997 roku umowy paradyskiej, a potwierdzonej ostatecznie poprzez nowy podział administracyjny - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Prezydent Wójcicki podkreśla również, że główną ideą, przyświecającą działaniom prezydentów Gorzowa, Zielonej góry oraz Nowej Soli, trzech największych lubuskich miast, jest nie tylko chęć zaprotestowania przeciwko takim propozycjom. Chcą również zwrócić uwagę na fakt, że samorząd od chwili swojego powstania jest nadmiernie przeciążony obowiązkami, za którymi nie idą wystarczające środki do ich realizacji.

- Pora zerwać z tą złą tradycją. Skoro stać nas na monumentalne inwestycje centralne, to również powinno być nas stać na faktyczne, a nie pozorne finansowanie zleconych działań. Chcemy też konsolidować ludzi sprzyjających równomiernemu rozwojowi województwa, sprzyjających samorządności, rozumiejących, jak ważny dla rozwoju kraju jest rozwój miast, gmin i regionów – podkreśla prezydent Gorzowa.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości