• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: „Zawodowi żebracy”. Wykorzystują psy do zbierania pieniędzy

3 listopada 2023, 10:51, Anna Kluwak
fot. mieszkaniec Gorzowa
Żebrzący mężczyzna z dwoma bernardynami pojawił się przed cmentarzem przy ul. Żwirowej w Gorzowie. To nie pierwszy raz, kiedy osoby żebrzące wykorzystują rasowe psy i szczeniaki, aby wzbudzić litość i otrzymać większą ilość gotówki. Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom "Azyl" apeluje, aby nie dawać tym ludziom żadnych pieniędzy i zgłaszać ten proceder.

Wracamy do sprawy dotyczącej zorganizowanych grup "zawodowych żebraków", którzy wykorzystują psy, aby wyłudzać pieniądze od mieszkańców. Do kolejnej takiej sytuacji doszło w czwartek 2 listopada na cmentarzu przy ul. Żwirowej w Gorzowie.

- Byliśmy na cmentarzu i przed bramą siedział mężczyzna z dużymi, pięknymi bernardynami. Psy były łagodne, łasiły się do ludzi. Mężczyzna nie mówił po polsku, tylko zbierał pieniądze na niby chore psy – relacjonuje mieszkaniec Gorzowa.

Wykorzystują psy do żebrania w Gorzowie

Obrońcy praw zwierząt od wielu lat próbują walczyć z tym procederem. Psy są wykorzystywane, ponieważ ludzie na „zwierzęta” dają więcej i chętniej. - Jest to zorganizowane i dobrze zaplanowane przedsięwzięcie. Ci ludzie wykorzystują zwierzęta do zarabiania pieniędzy, licząc na dobre serca. Mało kto dałby pieniądze zdrowemu mężczyźnie, zdolnemu do pracy, ale szczeniaczek zmiękcza nasze serca i tak biznes się kręci – tłumaczy Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom "Azyl".

Bardzo często, pieski, które tak spokojnie leżą przez wiele godzin i wyglądają na smutne, są odurzane różnymi substancjami. Kolejną kontrowersyjną sprawą jest pochodzenie tych zwierząt. Często są to psy kradzione lub kupowane w pseudohodowlach. W końcu żebracy siedzą najczęściej z zadbanym, rasowym psem, którego zakup przekracza niekiedy 3 tysiące złotych.

Psy wykorzystywane do żebrania mają zazwyczaj fałszywe książeczki szczepień, większość badań jest nieaktualnych, a książeczki zdrowia są wypisywane za granicą. Zdarza się również tak, że są wypisywane nawet na inne zwierzęta, gdzie nie zgadza się nawet płeć. Do tego psy nie mają chipów czy paszportów.

Ponadto powstała specjalna grupa "Ogólnopolska Baza Psów Wykorzystywanych Do Żebrania", gdzie można zgłaszać psy, które są wykorzystywane do wyłudzania pieniędzy.

Dlatego reagujcie, zgłaszajcie żebranie, które jest nielegalne na policję oraz do Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom "Azyl" lub OTOZ Animals Gorzów. Nie pozwólmy, aby w naszym mieście wykorzystywano zwierzęta w ten sposób. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości